tabor vystup 004Tradične koncom starého a začiatkom nového roka kysucké kopce na svoje vrcholy volajú viac ľudí až ich prídu navštíviť, objať a obveseliť, aj končiare to majú rady, lebo tiež sú samé a tiež starnú. Nech sa tu návštevníci potešia z krásnych pohľadov a zážitkov ktoré potom dušu a srdce krásne pohladia.

Každý potom povie: to a to som ešte nikdy v živote nezažil a nevidel. A to je ta prírodná droga, ktorá ťa do hôr a medzi dobrých ľudí opäť privolá. A nebolo to ani teraz inač.

Svätoštefanský zimný výstup na Vreteň

Najskôr volal milovníkov prírody v Kysuckej vrchovine vrchol Vreteň, lebo dňa 26.12.2021 mal výročie, 40.- rokov výstupov na svoju vrcholovú plešinu - Svätoštefánského zimného výstupu na Vreteň. Výstup bol zrušený, ale skalní sa aj tak na vrchol vybrali. Žiadna registrácia ani hromadné stretnutia, len samostatne pri dodržaní covid predpisov. Veď boli fantastické podmienky, čo už roky neboli, ale na ten 40 - ty sa aj počasie pochlapilo. (vrchol Vreteň to u vyššej moci vybavil, ďakujeééémmm !!! ) Ráno teplota okolo -13°C, zhruba 10 na vrchole až vyše 20 cm vŕzgajúceho snehu, krásna blankytná obloha, bezvetrie, jednoducho básnikom povedané aspoň na tri básne. Na úpätí kopca som mal malý ohník pri ktorom som sa hrial a občas sa niekto zastavil a dostal aspoň magnetku a dezinfekciu. Ľudia výstup začali samostatne a postupne od cca 07,00 hod. a končili cca o 14,00 hod. Podľa odhadu vrchol pozdravilo cca 300 spokojných ľudí.

Silvestrovský výstup na Ľadonhoru

Potom na Silvestra 31.12.2021 sa ozval aj vrchol Ľadonhora a všetkých pozval. Vrchol sa rozhodli pozdraviť skalní tiež len ojedinele a samostatne. Podmienky boli tiež vcelku vynikajúce hoci bola hmla, slabé výhľady, ale nefúkalo! Čím vyššie bolo viac a viac snehu, na vrchole bolo okolo 30-40 cm snehu. Postupne sa tu striedali vystupujúci a zostupujúci ľudia, ale niektorí pokračovali po hrebeni Stien až do KNM. Gratulácie samozrejme nechýbali. Podľa odhadu Ľadonhoru pozdravilo postupne okolo 60 – 80 návštevníkov. Niektorí išli aj s KNM po hrebeni Stien až na vrchol a dole do H. Vadičova.

Novoročné stretnutie na Tábore

No a na Nový rok tradične volá vrchol Tábor a rozhľadňa na Novoročné stretnutie. Trasu a čas výstupu si volil každý sám. Počasie je aj také aj onaké, teplota cca +1-3°C, mierne mrholí, ale čím vyššie a vyššie padá už taká snehová krupica. Je príjemnejšia ako dážď, človek nezmokne a dostane tak prírodný príjemný lacný piling a hmla je tiež ako od ženy jemné pohladenie. Po trase nám Ježiško ozdobil vianočnou výzdobou stromčeky. Na vrchole pri rozhľadni tradičný kurič – pekelník Jarko pripravil kúsok teplého ohňa. Ľudia sa tu postupne striedali, jedni prichádzali, druhý odchádzali priebežne v počte asi 65 návštevníkov.

tabor vystup 002

Aj veľký náčelník kmeňa Čuhárov predniesol krásne teplé slovo. Boli sme všetci spokojní že nám proti chorobám pomáha aj najväčšia a najosvedčenejšia svetová zdravotnícka organizácia - príroda, zatiaľ sme zdraví vďaka nej, ďakujeme jej !!!

Trojkráľový Tábor

Na sviatok Troch kráľov 6.1.2022 volal zasa 35. r. zimného prechodu na bežkách, trasa - Husárik, Petránky, KNM mesto, len nenakyslo to snehové cesto. Bežkám sa do blata nechcelo a tak dávaj len z KNM na vrchol Tábor a k rozhľadni. Potom okolo vrcholu cez Majtánky a popod Neslušu na Súľkov a do KNM pešo.

tabor vystup 2 004

Opäť čim vyššie a vyššie bolo viac snehu aj keď mokrý a ťažký, miestami zamrznuté a šmykľavo. Zasa tí skalní nesklamali a tak na tri krále sa postupne jednotlivo (cca 25 ľudí) posunuli o krok vyššie a dále.

Hory, doliny a kopce Kysúc ďakujúúú za návštevu a volajú Vás sa liečiť zadarmo na všetky choroby pravidelne.

Všetkým všetko naj-naj-naj, aj-aj-aj, a ešte aj ó-jó-jóóójjj do Nového roku !!! prajú: kysucké kopce a Pampúch.

Teodor Bráciník

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: