odomykanie kysucka branaŠKT KNM usporiadal v pondelok 1.5.2023 tradičné odomykanie Kysuckej brány. Bránu tvoria vrcholy Javorníkov – Rochovice 669 mnm a Brodňanky 720 mnm a rieka Kysuca.

Odchod bol z obce Rudina, ďalej cez Rudinu, do sedla Závršie kde bola prvá občerstvovačka a postupne na vrchol Rochovice. Na vlakovej zástavke v Rudine nás čakali turisti zo smeru Žilina v množstve cca 50-60 ľudí, ale aj turisti z Martina, Kláštora pod Znievom, ale aj okolia celých Kysúc. Po ceste cez Rudinu sme išli ako prvomájový svadobný sprievod za starých čias. Počasie bolo vymodlené - slniečko, bezvetrie, dobrý terén, no radosť byť v tej najkrajšej telocvični - prírode. Zo sedla Závršie pokračujeme k ihrisku nad Divinkou – Ľalinok kde je druhá občerstvovačka. Opeká sa, kto chce môže na futbalovom ihrisku behať a lebo si zahrať aj futbal alebo sa pohojdať na kolískach.

odomykanie kysucka brana 008

A dávaj postupne ďalej na Prvý vyšší vrchol Rochovice a potom na ešte kúsok na nižší vrchol - nižšiu rovinku pod kótou 639 mnm. Tu predseda oddielu ŠKT KNM F. Žabka zo symbolickým veľkým kovovým kľúčom odomyká Kysuckú bránu a zároveň oboznamuje účastníkov s okolitými kopcami, hrebeňmi dolinami a celým okolím. Tiež pozýva všetkých na najbližšie akcie a podujatia. A. Kukučiková 11 – ročná nám zaspievala trávnicu: Keď kravičky pásla.

odomykanie kysucka brana 025 

Potom preberám kľúč do rúk ja a odomýkam Kysuckú bránu, ale aj všetkých ktorých som tradične 17. novembra v minulom roku zamkol. Odomykám poklepom rozumu po hlave a po nohách aby dobre behali týmto veršíkom:
Bežíme na Rochovicu všetci zrána, domykať sa tu bude Kysucká brána. Teší sa na to každý turista aj zajac, Javorníky a Kysucká Vrchovina najviac. Kvitnúť začali všetky kvietky a čerešničky, budeme pod nimi bozkávať všetky ženičky. Kysucké kopčeky a doliny odomknime, až všetky turistické chodníky zas zaplníme. Rozum, hlava aj každá noha sa teší, že zas môžeme chodiť zdravý a peší. Ej, ej Kysucká brána otváraj sa !!!

odomykanie kysucka brana 014

Potom postupne schádzame do Rudinky k futbalovému ihrisku na dobrý guľáš a klobásku ktorú nám pripravili v JOJ bare. Tu ešte odomykám ostatných účastníkov ktorým som neodomkol zdravý rozum a hlavu. Zároveň tu pod krásne rozkvitnutou čerešňou dávajú chlapi a chlapci prvomájovú boču dievčatám a ženám. Je tu výborná prvomájová nálada na ktorej sa podľa našich odhadov zúčastnilo okolo 200 ľudí - asi rekordná účasť za všetky ročníky. Takže sa tešíme a zároveň všetkých pozývame na zamykanie Kysuckej brány na vrchole Brodňanky 17. novembra 2023.

Pampúch (Teodor Bráciník), ŠKT KNM

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: