martakovci osadaNa trase Javorníckeho chodníka, vedúceho hrebeňom Javorníkov od Makova po Čadcu, nad obcou Zákopčie, sa nachádza horská osada Petránky. Dostaneme sa do nej cez Trnkovcov a Marťákovcov.

V okolí týchto osád sú stavby typické pre tento kraj: kaplnka Panny Márie, postavená ako stredisko náboženskej úcty obyvateľmi okolitých osád a murovaná osadová škola, postavená v období po druhej svetovej vojne, keď na okolitých pľacoch bolo husté osídlenie s množstvom školopovinných detí. Po roku 1980 škola zrušená pre nedostatočný počet detí. V súčasnosti je v súkromnom vlastníctve.

Nad osadou Petránky sa nachádzajú dve vyhľadávané turistické zaujímavosti. Veľká železná socha s názvom „Potvor“ je súčasťou Javorníckeho chodníka, známeho aj ako Galéria v prírode. Autorom „Potvora“ je sochár Ondrej 4. Zimka. Vytvoril ju ešte v čase, keď žil a tvoril v Bratislave. Už v tom čase mal hlboký vzťah ku kysuckej krajine i ľuďom. A nielen k tomu – ale aj k jeho kultúre a tradíciám. Veď tak ako jablko nepadá ďaleko od stromu, aj syn známeho slovenského maliara Ondreja Zimku, Ondrej Zimka mladší, alebo tiež Ondrej 4., sa tvorbe „Potvora“ inšpiroval postavami ľudovej predstavivosti. Tie stelesňujú v sebe dobré i strašné vlastnosti, magickú silu dobrých i zlých čarodejov.

martakovci osada 002

Nad osadou Petránky na odlesnenom Marťákovskom kopci sa týči Rozhľadňa Zákopčie a postavila ju obec Zákopčie.

Na Marťakovskom kopci – Petránky sa 2. októbra 2011 slávnostne odovzdala rozhľadňa Zákopčie do užívania občanom obce ako aj návštevníkom z okolitých regiónov. Rozhľadňu postavila obec z rozpočtu obce, ale aj vďaka sponzorom, ktorí prispeli na jej výstavbu. Na rozhľadni pracovali zamestnanci Organizácie verejno-prospešných služieb Zákopčie a pracovníci verejno-prospešných prác v obci.

Architektonický návrh a projekt vykonal Ing. Stanislav Mikovčák. Autor je známy stavbami rozhľadní na Kysuciach aj v iných krajoch Slovenska.

martakovci osada 005

autor: OCR Kysuce

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: