DCIM/100MEDIA/DJI_0236.JPGHorské sedlo Semeteš (702 m.n.m.), ktoré oddeľuje mesto Turzovka od Veľkého Rovného - kolísky drotárstva, skrýva malebnú osadu nesúcu rovnaké meno – Semeteš. Táto osada je zaujímavá nielen z turistického hľadiska, ale najmä vďaka svojej tragickej histórii.

Najtragickejšia udalosť 2. svetovej vojny na Kysuciach

20. apríla 1945 sa tu odohrala najväčšia tragédia druhej svetovej vojny na Kysuciach. Hliadka Vlasovcov narazila neďaleko osady na mínu a dvoch členov komanda pri tom zabilo. Nemcov to tak rozbesnilo, že vtrhli do dediny a zapálili 13 domov.  Miestnym zbraňami bránili pri hasení ich vlastných domov. Aby toho nebolo dosť, odvliekli všetkých 22 mužov vo veku 16-61 rokov za dedinu a tam ich nemilosrdne postrieľali. Všetci zahynuli, okrem jedného - Štefana Cipára. Toho zasiahla guľka len do ramena a pri tzv. rane istoty mu guľka prešla krkom a tvárou von. Po odchode fašistov sa vyhrabal spod hromady mŕtvych tiel a odplazil sa do bezpečia. Stal sa jediným očitým svedkom tohto zločinu a neskôr svedčil proti fašistom. Na mieste tragédie postavili kamenný pomník na pamiatku obetí.

Na pamiatku jediného preživšieho chlapa tejto tragédie slúži návštevníkom dodnes priamo pri prechode sedlom v historickej budove Krčma u Cipára. Jej súčasťou je štýlové pohostinstvo s terasou, kde sa ponoríte do doby minulej, potraviny, ale aj ubytovanie.


V osade majú korene Eugen Cernan a Miroslav Cipár

Oblasť sedla Semeteš nie je známa len veľkou tragédiou na konci 2. svetovej vojny, ale siahajú tu korene viacerých osobností, ako bol Eugen Cernan, veliteľ Apolla 17 a posledný človek na Mesiaci. Narodila sa tu aj legenda slovenského výtvarného a kultúrneho života – Miroslav Cipár. Pre zaujímavosť, bol synom jediného preživšieho Štefana Cipára.


Turistika

Sedlo Semeteš je jednou z križovatiek Javorníckeho chodníka, ktorý je výnimočný v rámci celej Európy. Na 15 zastávkach turisti môžu spoznať tvorbu významných umelcov z Kysúc a Považia, v podobe kamenných balvanov a na nich umiestnených artefaktov zo skla, kovu a dreva. Tento chodník v dĺžke 50 km možno nazvať unikátnou galériou v prírode s jednými z najkrajších výhľadov na Kysuciach. V zime je pre bežkárov upravovaná stopa z Makova až ku hotelu Husárik nad Čadcou.

V blízkosti sedla Semeteš sú aj dve rozhľadne. Rozhľadňa Luby nad obcou Veľké Rovné vo výške 910 m.n.m. a priamo na Javorníckom chodníku je tzv. Mikovčákova rozhľadňa (prvá na Kysuciach) na vrchu Kamenitom 834 m.n.m.

autor a foto: Radovan Jakuš

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: