Pri predstavovaní ďalšej osady som sa rozhodol spojiť tri osady do jedného turistického cieľa. Ide o osady Závršie - Liščákovci (Svrčinovec), Zágrunie (Čierne) a Putyrovci (Čierne).

Tieto osady sa nachádzajú v malých odstupoch na Kysuckej cyklomagistrále a každá z nich má svoju zaujímavosť. Zároveň by som to chcel odporučiť ako tip na výlet pešo, na bicykli, vhodný aj pre rodiny s deťmi.

Kysucká cyklomagistrála so svojou dĺžkou 131 km patrí k najdlhším značeným cyklotrasám na Slovensku. Ťahá sa od Kotešovej až po Kysucké Nové Mesto a ponúka návštevu mnohých atraktívnych miest v regióne Kysuce. Ja som vybral jej strednú časť s troma zaujímavými zastaveniami.


          Svrčinovec Závršie - Liščákovci 

V tejto osade pôsobil v rokoch 1923-1926 spisovateľ, novinár a učiteľ Peter Jilemnický. Tesne pod vrcholom kopca sa nachádza obecná škola, kde učil. Neskôr, keď sa postupne rušili obecné školy v odľahlých osadách, bola prebudovaná škola na kaplnku Sedembolestnej Panny Márie, ktorá slúži svojmu účelu dodnes.


Čierne Zágrunie

Od Liščákovcov sa napojíte na cyklomagistrálu, ktorú v tomto úseku tvorí panelová cesta ťahajúca sa po hrebeni. Až po prechode na asfaltovú cestu a krátkom stúpaní, sa Vám otvoria nádherné výhľady na obec Čierne, na mosty a nadjazdy diaľnice vedúcej do Poľska. Krásnu scenériu dotvára pekne zrekonštruovaná kaplnka sv. Jozefa v osade Zágrunie, ktorá bola v roku 1996 prerobená z bývalej požiarnej zbrojnice. Kúsok ďalej narazíte na dodnes fungujúcu krčmu Košice v štýlovej drevenici. Otváracia doba je od: 14:00 – 21:00.

osady cierne svrcinovec v


Čierne Putyrovci

Priamo od majiteľa krčmy som dostal odporúčenie aj s výkladom na návštevu prameňa Studenej vody. Nachádza sa tesne pod osadou Putyrovci . Z cesty vedúcej do obce Čierne musíte v prudkej ľavotočivej zákrute odbočiť doprava a po lesnej ceste asi po 500 m prídete k prameňu. Ten je miestnymi nazývaný aj penicilínový prameň pre jeho liečivé účinky, najmä na oči. Ľudia si chodia naberať vodu z prameňa pre jej výbornú chuť, ale aj trvácnosť. Vraj aj po dvoch týždňoch je stále ako čerstvá. Ako mi vysvetlil majiteľ krčmy spôsobuje to ideálna teplota prameňa 8,2 stupňa a presné rozhranie medzi tvrdou a mäkkou vodou. Tento prameň má aj svoju historickú úlohu, keď bol jedným z dôležitých zastavení na starej soľnej ceste vedúcej z Uhorska do Poľska. Prameň a okolie je pekne upravené s posedením a ohniskom.

 

autor a foto: Radovan Jakuš

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: