DCIM/100MEDIA/DJI_0204.JPGOsada U Papaji je malebný chotár v časti Makov Kopanice. Tak ako uvádza pamätná kniha Makova jej história sa datuje do 15. storočia, keď v roku 1521 utekali pred Tatármi cez Biele Karpaty maďarské rodiny a zastavili sa pri hrebeni Javorníkov.

Dve rodiny šľachtického pôvodu „Pápay“ a „Lábay“ sa usadili pod hrebeňom ku Kysučnému (Papajovci) a druhá pod hrebeňom ku Semetešu (Labajovci). Táto časť Javorníkov a Beskyd bola tradičná oblasť, kde ľudia mali vzťah ku stromom a ich výsadbe.

                Keď sa postavila nová drevenica, zasadil sa vedľa nej strom, aby ju ochránil pred živelnými pohromami a zároveň bol strom aj akýmsi porovnaním, aký je starý dom. (Postav dom, zasaď strom a počni dieťa). Práve v tomto období sa položil zárodok dnešného európskeho unikátu – Brestu Hrabolistého U Papaji.

V súčasnosti sa tu nachádza najstarší a najmohutnejší brest hrabolistý v strednej Európe. Jeho vek sa odhaduje na takmer 500 rokov! Nie je zaujímavým len svojim vekom, ale aj neobvyklou mohutnosťou. Obvod kmeňa vo výške 130 cm je 625 cm a pri koreni viac ako 11 metrov. Výška je asi 30m (10 poschodový panelák). Nachádza sa v nadmorskej výške 720 m.n.m. a v roku 1969 bol vyhlásený za chránený.

Význam tohto stromu pre obec Makov podčiarkuje fakt, že je ústredným motívom erbu obce. Je v ňom zobrazený zlatý brest so štyrmi koreňmi. Korene predstavujú časti Makova: Čierne, Potok, Kopanice, Trojačka a koruna brestu symbolizuje ústredie obce.

Obec Makov sa o lokalitu Brestu u Papaji príkladne stará. Sú tam informačné tabule, pekne upravené okolie s lavičkami, lávkou cez potok a chodníkmi. Priamo cez osadu prechádzajú turistické a cyklistické trasy a je prístupná aj autom.

brest u papaji

autor a foto: Radovan Jakuš

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: