osada u lastovicov krasno 012Ďalšími z odporúčaných osád sú osady u Lastovicov a Jarabicov, nachádzajúce sa v katastri mesta Krásno nad Kysucou. Mesto Krásno nad Kysucou, ako prvé na Kysuciach, podrobnejšie spracovalo a označilo osady vo svojom katastri a sprístupnilo ich širokej verejnosti a návštevníkom Kysúc.

Osada u Lastovicov je v sprievodcovi krásňanských osád označená ako „najromantickejšia osada“. Toto pomenovanie si právom zaslúži. Jej posadenie v prírode, krásne zrekonštruované pôvodné chalúpky, ako aj veľmi príjemní obyvatelia (stáli aj víkendoví), túto osadu predurčujú na vizuálne zážitky i krásne fotografie. Za týmto účelom tu dokonca chodí veľa svadobných párov i fotografov.

Skôr ako dorazíte do tejto osady Vás zaujme kryté posedenie uprostred lúky s nádherným výhľadom na mesto Krásno ako aj Bystrickú dolinu. Pri troche šťastia, od jari do jesene, tu môžete stretnúť pasúce sa ovečky a s romantickými fotografiami môžete začať už hneď.

u lastovicov krasno osada

V tejto osade spolu s osadou poniže, U Jarabicov, žijú v posledných dvoch domoch stáli obyvatelia a zvyšok je využívaný na chalupárčenie. Čo je chvályhodné, že väčšina chalupárov buď priamo pochádza z tejto osady, alebo sú potomkami pôvodných obyvateľov. To, že majú k chalúpkam krásny vzťah je vidieť na každej z nich aj na celom upravenom okolí.

Súčasťou osady u Lastovicov, tak ako u viacerých krásňanských osád, je aj pekne udržiavaná kaplnka, viditeľná už pri príjazde. Raz ročne sa tu koná omša, čo je ideálnou možnosťou na stretnutie pôvodných obyvateľov tejto osady.

Osadou prechádza viacero turistických ciest. Jednak sú to značené trasy mesta Krásna nad Kysucou, ale aj turistická trasa končiaca na vrchole Veľkej Rače. Je vhodná pre peších turistov, ako aj zdatnejších cykloturistov.

Túto osadu som zaradil najmä kvôli vizuálnemu vzhľadu a atmosfére, tak pripájam viacero fotografií. Posaďte sa a kochajte sa.

Pozrite si video o osade >>

Autor: Radovan Jakuš

Foto: Adam Jakuš, Radovan Jakuš

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: