osada husarik cadca kysuceDnes budem písať o osade, ktorá mohla zmeniť budúcnosť celých Kysúc.


Osada u Husárika 740 m.n.m. vznikla roku 1870, keď zakladateľ Pavol Harvaník postavil prvý murovaný dom. Jeho dielom je aj kaplnka nad pľacom z roku 1869, ktorá je zaradená do zoznamu kultúrnych pamiatok.
História tejto osady je spojená najmä s budovaním strediska cestovného ruchu, ktoré malo ambíciu byť jedným z najdôležitejších a najkomplexnejších stredísk cestovného ruchu na Slovensku. Podarilo sa vybudovať len malú časť, ktorá fungovala ešte počas socializmu a dnes reprezentuje zašlú slávu len Hotel Husárik.


Lyžiarske stredisko – v roku 1967 bol vybudovaný vlek spolu s chatou Tri kopce, ktorá slúžila ako strojovňa, bufet a zázemie pre obsluhu. Vlek mal dĺžku 1000m a bola to tzv. kotva. Začínal pri chate tri Kopce a končil kúsok nad hotelom Husárik. Postupne sa dobudovali tri zjazdovky. Zjazdovka patrila k najkvalitnejším na Slovensku, o čom svedčí aj organizovanie celoštátnych pretekov v obrovskom slalome a zjazde (1975).

Sánkarská dráha – asi 300m nižšie pod hotelom Husárik bola v minulosti vybudovaná sánkarská dráha s dĺžkou 1350m (v tej dobe najväčšia na Slovensku). Konali sa tu preteky regionálneho charakteru, ale slúžila najmä na výchovu sánkarských talentov, vďaka ktorým mala Čadca majstrov Slovenska aj umiestnenia v rámci Európy. Aj keď sánkarská dráha je už minulosťou, Čadca sa dodnes môže pýšiť sánkarskými talentami európskej triedy. Pre zaujímavosť dráha a klopené zákruty boli vybudované z dreva a na údržbu dráhy sa organizovali pravidelné brigády, najmä z miestneho gymnázia. Pri kandidatúre Slovenska na usporiadanie Olympijskych hier v roku 1984 (federálna vláda nakoniec kandidatúru stiahla) a neskôr aj 2002 sa počítalo s Čadcou ako organizátorom sánkarských súťaží. Bola to posledná šanca na záchranu sánkarskej dráhy, ktorá neskôr už len chátrala a dnes ostali z nej už len torzá.

Cyklistické preteky Kysuce-Orava-Kysuce – osada U Husárikov bola dlhé roky súčasťou etapových pretekov Kysuce-Orava-Kysuce, keď s jednou s etáp bola časovka na Husárik. Merala len 7 km, ale patrila k najnáročnejším na Slovensku a veľa pretekárov prichádzalo do cieľa vedľa bicykla.

osada husarik


Bežecký areál a tri skokanské mostíky – od Hotela Husárik až po osadu Kýčera mal byť vybudovaný areál na bežecké disciplíny a pri osade Kýčera sa plánovali tri skokanské mostíky. Žiaľ táto časť areálu ostala len vo forme vízii a nikdy sa ju nepodarilo zrealizovať. Škoda!


Hotel Husárik – budovanie strediska zimných športov sa bralo s plnou vážnosťou a v rokoch 1970-1972 sa postavil v akcii "Z" Horský hotel Husárik, ktorý slúžil celoročne, mal 100 lôžok a stal sa výletnou zónou pre Čadčanov. Po revolúcii hotel Husárik postupne chátral až došlo k úplnému zavretiu hotela. Zavretím hotela v rokoch 1998-2000 došlo k značným škodám najmä pôsobením vody a mrazu, tak sa rozhodlo mesto Čadca odpredať hotel do súkromných rúk. Našťastie sa našiel majiteľ, ktorý hotel v roku 2001 kúpil, komplexne zrekonštruoval a vytvoril z neho štvorhviezdičkový horský hotel, ktorý robí dobré meno Kysuciam dodnes.
hotel husarik cadca kysuce2 hotel husarik cadca kysuce3

Musím spomenúť, že všetky aktivity pri zakladaní strediska zimných športov Husárik, boli organizované cez vtedajšiu TJ Lokomotívu Čadca. Najvýznamnejšou osobnosťou, okrem iných spolu podieľajúcich (Pavol Jakubeczy, Jan Kočišek, Jan Kornet), bol pán Milan Toman (dnes 93 rokov), ktorý stál pri budovaní či  plánovaní všetkých týchto projektov.

horsky hotel husarik 1

Husárik dnes ponúka okrem služieb štvorhviezdičkového hotela s wellnessom a plánovanou požičovňou e-bicyklov, aj krásne turistické a cykloturistické trasy. Je súčasťou Javorníckej magistrály s upravovanými bežkárskymi traťami. Odporúčame na popoludňajší výlet pre Čadčanov ale aj pre zdatných turistov a cykloturistov.

osada husarik cadca kysuce2

Text: Radovan Jakuš
Foto: Adam a Radovan Jakuš, Milan Toman

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: