Makov - KasárneTáto osada je jednou z najvyššie posadených osád na Kysuciach (971 m. n.m.). Celá osada slúži už len na rekreačné účely. Vďaka svojej nadmorskej výške ponúka svojim návštevníkom zimné a letné športové aktivity, relax v prírode a nezabudnuteľné zážitky. 

Nachádza sa na priamo pri česko-slovenskej hranici pod najvyšším vrcholom Javorníkov – Veľký Javorník 1071 m n. m.

Táto osada, aj keď vždy patrila na územie Slovenska, mala ešte za Československa prístup len z moravskej strany od Veľkých Karlovíc. Samozrejme aj majiteľmi chát a lyžiarskeho strediska boli prevažne českí občania. Po rozdelení Československa a zriadení hraníc nastala paradoxná situácia, že Slovenská osada nemala prístupovú cestu z územia Slovenska. Bolo potrebné dobudovať 7 km cesty od osady Kopanice. To samozrejme nejaký čas trvalo. Počas tohto medziobdobia to mali tak chatári ako aj prevádzkovatelia bufetov a reštaurácii veľmi komplikované. Navážanie tovaru bolo skomplikované colnými obmedzeniami a cesta z Veľkých Karlovíc, ktorá merala 3,5 km, sa predĺžila až na nejakých 40-50 km a samozrejme časová strata spôsobená colnými vybavovaniami ešte výrazne viacej. Napriek tomu stredisko a ani osada nezanikli a po dobudovaní 7 km dlhého úseku od Makova Kopaníc nastal ďalší rozvoj tohto strediska.

javorniky mapa3

Dnes táto oblasť ponúka celoročné turistické a lyžiarske vyžitie, dokonca má štatút klimatických kúpeľov (pre choroby dýchacieho ústrojenstva) – parametre sú porovnateľné s Vysokými Tatrami. Mimo iného je táto lokalita výnimočná neopakovateľnými výhľadmi na Beskydy, Vsetínske vrchy, Strážovské vrchy, Veľkú Fatru a Nízke Tatry.

makov kasarne drevenica

text: Radovan Jakuš
foto: Adam Jakuš

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: