ladonhora prechadzka 012Ak hľadáte tip na krátku prechádzku, prečítajte si tento tip od Janky Bílešovej.

Výhliadku pod Ľadonhoru sme objavili tento rok. Toto miesto sa nám veľmi zapáčilo a navštívili sme ho už viackrát po rozličných cestičkách. Na konci apríla, keď sa príroda začala prebúdzať, sme na výhliadku po neznačených cestičkách vyšli po pekných lúkach od Horného Vadičova cez Bizov vrch. Auto sme zaparkovali v Hornom Vadičove pri cintoríne. Okolo cintorína sme začali stúpať hore, rovno po lúkach cez medze.

Prechádzali sme okolo ovocných stromov, strmšou a kratšou cestičkou. Prakticky hneď od začiatku bolo na čo sa dívať, či to už bola Magura alebo Požeha nad rozľahlými Vadičovskými lúkami alebo Malá Fatra. Tú ešte ozdobovali zvyšky snehu, čo tvorilo pekný kontrast s prebúdzajúcou sa prírodou. A Ľadonhora? Tá sa tiež na nás usmievala od samého začiatku a pôsobila na nás doslova ako magnet. Keďže nám prialo počasie, bolo slnečno a pomerne čistý vzduch s dobrou viditeľnosťou, z výhliadky pod Ľadonhorou, kde to bolo prevýšenie asi 250 metrov, sa ukázal napríklad aj Veľký Rozsutec.

ladonhora prechadzka 005Vadičovská dolina obkolesená kopčekmi Kysuckej vrchoviny.

Cestička, ktorú sme volili na spiatočnej ceste, sa ponúkala od výhliadky sama. Stačilo ňou zostupovať rovno dolu. Mohli sme tak urobiť okruh. Na malom kúsku prechádzame aj lesíkom. Keď z neho vyjdeme na lúky, ukážu sa nám v spätnom pohľade miesta s ihličnatými a ovocnými stromami, kadiaľ sme vystupovali. Trasa bola kratšia, strmšia, ale zato veľmi pekná.

autor a foto: Janka Bílešová

Prečítajte si aj

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: