osada sustkovci krasno nad kysucouMáte radi tradičnú ľudovú architektúru Kysúc a turistiku? Potom Vám odporúčame návštevu osady Šustkovci v Krásne nad Kysucou.

Pomerne veľká osada sa rozprestiera nad mestom Krásno nad Kysucou, turistická trasa do nej nevedie. Z môjho pohľadu sa jedná o jednu z najkrajších kysuckých osád.

osada sustkovci krasno nad kysucou 002

Do osady nás doviedla nenápadná lesná cesta, ktorá začína v nižšie položenej osade Gavlasovci. Spomínaná cesta vedie chvíľu lesom, následne lúkami s krásnymi výhľadmi, posledné stúpanie lesom a ste v osade, ktorú tvoria tradičné chalupy a hospodárske budovy. Objekty sú udržiavané a odmenou za výstup Vám bude neopakovateľný výhľad. V prípade mesta Krásno nad Kysucou oceňujem osadené informačné tabule, nájdete ich v každej osade.

Osada Šustkovci leží na katastrálnej hranici dvoch miest; Krásno nad Kysucou a Čadca. Touto pomyslenou hranicou vedie modrá turistická trasa, ktorá vedie do osady Kýčera v Čadci, vzdialenosť medzi jednotlivými osadami je cca: 1,2 kilometra. Za priaznivého počasia je teda prístup do osady Šustkovci možný i z čadčianskej osady Kýčera. Samozrejme môžete zvoliť i prístup z osady Gavlasovci. Osady sú od seba vzdialené cca 610 metrov. Samozrejme je potrebné pripočítať cestu z Krásna nad Kysucou do samotnej osady Gavlasovci: cca 1,2 kilometra.

osada sustkovci krasno nad kysucou2 003

Údaje o osade Šustkovci:

  • Alternatívny názov osady: U Šustkov.
  • Prístup do osady: stredne náročný z osady Gavlasovci (Krásno nad Kysucou) a nenáročný z osady Kýčera (Čadca).
  • Začiatok trasy, meranie od: garáže pri rieke Kysuca.
  • Dĺžka trasy: cca 2 km, zdroj: mapy.cz.
  • Prevýšenie trasy: cca 220 m, zdroj: mapy.cz.
  • Nadmorská výška osady: cca 624 m n. m., zdroj: mapy.cz.
  • Zaujímavosti v osade: Kochbunker, objekt z 2. svetovej vojny; GPS: 49.406276, 18.812197. 
  • GPS osady: 49.406851, 18.811770.

autor, foto: Peter Kvasnica

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: