×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: /data/web/mojekysuce.sk/web/images/stories/e-kysuce/2018/kysucke_drevenice/galeria
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images//stories/e-kysuce//2018/kysucke_drevenice/galeria
kysucke_drevenice_m.jpgDrevo a kameň boli najdostupnejším stavebným materiálom našich predkov. Svedčia o tom zachovalé drevenice najmä v pôvodných osadách a samotách roztrúsených v extravilánoch obcí, v ktorých ešte v období po druhej svetovej vojne bývalo až 60% obyvateľov.


Dnes už je na trvalé bývanie využívaná len malá časť z nich. Väčšina zmenila majiteľov a dnes už  slúžia len na rekreačné, alebo sezónne dovolenkové bývanie. Práve vďaka ich novým majiteľom sa mnohé z nich zachránili pred definitívnym schátraním a skazou a môžu naďalej v pôvodnom prostredí demonštrovať návštevníkovi v origináli to, o čo sa v dnešnej dobe snažia, už trochu skreslene,  skanzeny – múzeá ľudovej architektúry.  

Na svoju ďalšiu potulku sa vybrali členovia turistického spolku seniorov Kysúc  vo štvrtok 19. apríla 2018 z Korne do Horného Kelčova.  Desať kilometrová trasa bola naplánovaná tak, aby sa prešlo cez čo najviac osád spomínaných obcí. A práve tu, vysoko v kopcoch Turzovskej vrchoviny, sa prechádzali neohraničeným „skanzenom“ a pozerať bolo naozaj na čo, aj keď u takmer všetkých účastníkov  nešlo o žiadnu novotu.

Za krásou kysuckých dreveníc sa môžete vybrať aj vy. Stačí sa na chvíľu zbaviť pohodlnosti, vybaviť sa trochou odvahy a vybrať sa tým správnym smerom. Nasledujúca fotogaléria môže byť inšpiráciou pre tých čo to chcú skúsiť a virtuálnou prehliadkou pre tých pohodlnejších.  

Text a foto Anton Opial

{gallery}/stories/e-kysuce//2018/kysucke_drevenice/galeria{/gallery}

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

Môže vás zaujať