Ladonhora 15Turisti zo Šport klub turistiky- Kysucké Nové Mesto na prelome rokov 2018/2019 absolvovali 3 výstupy.

37.r. – Svätoštefanského zimného výstupu na Vreteň 2018

Opäť po roku prišiel koniec roka a s ním tradičný výstup na Vreteň a ďalšie turistické akcie.  Dňa 26.12.2018. usporiadal ŠKTKNM 37.r. Sv. Štefanského zimného výstupu na Vreteň - 819,9 mnm v Kysuckej Vrchovine. V skore ráno od 8,00 do 9,30 hod. pri teplote okolo +1°C , sa vybralo z Radole od pivárne u Kultána 491 zaprezentovaných účastníkov na 37. ročník - tradičného výstupu na Vreteň. Skutočný počet bol určite vyšší , nakoľko všetci sa nezapísali a tak odhadujem účasť min. na 550 a viac ľudí. Počasie na toto ročné obdobie bolo také, ani onaké - taký začiatok zimy, ako keby prišiel Martin na bielom koni. Troška snehu na začiatku chodníka čiapanica a blato. Aj napriek tomu ľudia šľapali na vrchol aby aspoň trochu odľahčili tie svoje napapané a prekrmené bruška. Nôžky a podaktorých bolela aj hlavička , skúsení mali zo sebou aj rôzné občerstvenie, pre deti koláčiky, čajík, dospelí zas lepšie tekutiny. Postupne cestou vyššie a vyššie bolo viac snehu, no postupne sa stávala s chodníka šmýkačka.

Tí čo mali nesmeky-gumové mačky išli ako frajeri, ostatní si zasa užívali srandu keď niekto spadol, to bolo smiechu- ale v dobrom! Cesta na vrchol pripomínala akoby najskôr bolestný a potom slávnostný ruženec – najskôr bolesť, únava a utrpenie , no na vrchole už slávili konečne koniec výstupového utrpenia na vrchol Vretňa. Tesne pod vrcholom turistov privítal turistický prístrešok a krásny drevený kríž. Tu sa väčšina ľudí občerstvila a posilnila, aj si pogratulovali, lietali aj bozky pred záverečným krátkym a miernym stúpačikom na vrchol. Na vrchole bolo už veľa snehu pomaly ako uprostred zimy, veď je to výška nad 800m.Tu sa účastníci zapísali do vrcholovej knihy návštev, navzájom si postískali ruky, hrude, ústa a poďme sa zohriať dolu do obecného úradu v Radoli .Väčšinou si cestu späť zvolili trasou ku kaplnke na medzivretenie, alebo aj výstupovú trasu. Postupne všetkých 491 zapísaných a prihlásených účastníkov zostúpilo v pohode a poriadku do cieľa v Radoli, do obecného úradu. Trasa merala približne 11km+450m prevýšenia, dosť náročná pre tých čo dožičili svojmu telu počas sviatkov viac kalórií ,ale tu sa ich zbavili aspoň čiastočne – gratulujem.
Na obecnom úrade v Radoli každý účastník obdržal pamätný list, poharček , magnetku s logom výstupu, malé občerstvenie, okrem toho mnoho iných mimoriadných cien obdržali aj ďalší účastníci , napr. :

najml.uč.:
Matejninová M. 22-mesačná Lučenec
Dršman B 2 r. Nesluša
Ambrozaiová M 2 r. Lučenec              

najst.úč.:
Šimun J, 86-r. Sokol ŽA
Baláž P 78-r. ŠKT KNM
Baránek O 78-r. ŠKT KNM

najvzdialenejší uč.:
Maca J.+J +M +P - Holandsko
Mraček F – Hradec Králové
Čurinová L + S – Spišská Nová Ves

najvernejší odd.:
Sokol ŽA
ŠKT KNM

najpočetnejšia rodina :
Dubeňová - 14-čl. Radoľa
Mácová- 9-čl. KNM
Tichá - 8-čl. Radoľa

Ďalší účastnici z:

Levic, Ć Tešína, Třinca, Bratislavy, Spišskej Novej Vsy, Brezna, Diviakov ,Ružomberka, Žiliny, Lučenca, Budatína, Opavy, Čadce, Rudiny, Stašková, Čierneho , H. Vadičova, Oščadnice, Nesluše, Krásna /Kysucou, Radôstky, KNM, Radole a z celého širokého okolia.

Nutné poďakovať ľuďom čo majú dobré srdce a pomôžu finančnými a vecnými darmi k tejto turistickej akcií ktorá patrí k najväčším a najlepším vrcholovým akciám na severe Slovenska .

Ďakujem :
Sklenárstvo u Jakuba, Obec Radoľa, Pohostinstvo u Mičiana, Code s.r.o., Drogéria Bona, Stavbyt Radola, Tlačiareň Jánošík, Piváreň u Kultána, K&K s.r.o., Mestský úrad KNM, Občerstvenie Zásek, Hostinec u Pražačky, Marpal s.r.o., Čistiace práce KNM, Station PUB DOALL s.r.o


Ľadonhora

Na konci roka – na Siľvestra sa turisti z KNM a okolia rady stretávajú na vrcholoch, na ktorých sa počas celého roka stretávali a spoločne na nich zažili mnoho pekných , ale aj menej príjemných zážitkov , odkiaľ sa im naskytali ojedinelé pohľady na našu krásnu prírodu , v krásnom ale aj horšom počasí, kde vaše srdce potešil nejeden fantastický východ slnka, ale aj západ , ale aj strieborné pohladenie mesiaca , alebo jemné kvapky drsnej studenej hmly, ale čo je hlavné, že sa tu stretajú vždy dobrí ľudia a všetci idú za krásami nášho čarovného Slovenska a jeho dobrými ľuďmi.

A tak aj posledný deň roka 2018 sa turisti aj neturisti vybrali na vrchol Ľadonhory 999mnm v Kysuckej vrchovine. Od autobusovej zástavky v Hornom Vadičove – Košarísk sa vydalo cca 80 turistov na vrchol Ľadonhory, ďalej cez Holý vrch, Steny až do Radole a KNM. Ráno teplota okolo -2°C. Tu v H. Vadičove vietor fúkal dosť nepríjemne, strhával sneh zo striech, ako uprostred dobrej zimy. V hlavnom žľabe Ľadonhory z južnej strany čim vyššie a vyššie bolo príjemnejšie- bezvetrie boli sme tu schovaní v lone prírody a postupne viac a viac snehu. Miestami bol chodník vyšmykaný. Nakoniec sme všetci vystúpili na vrchol Ľadonhory kde sa podávali ruky, prialo sa len to naj-naj. Nechýbalo ani šampanské. Naskytli sa nám krásne pohľady na krásne zasnežené a s námrazou obalené konáre stromov, výhľady do dialky pri nízkej oblačnosti boli mínusové ,tiež sme nič nevideli z bieleho mora - hmly vo Vadičovskej doline. Aj tak bolo čo obdivovať, bola to odmena za námahu pri výstupe. Potom sme sa rozišli viacerými smermi, ale najviac sa nás pobralo po hrebeni Stien do KNM. Stretali sme ešte ďalších účastníkov ktorí išli na vrchol opačnou cestou a to z KNM.

Postupne sme pokračovali hrebeňom Stien až na Poľanu, až do Budatinskej Lehoty , Radole a KNM . A domov na oslavu Siľvestra.

Trasa merala okolo 13km /450m. Celková účasť bola cca 80 ľudí.

Ďakujeme starému roku 2018 za krásne zážitky a stretnutia.


Tábor

V Novom roku 2019 - utorok 1.1. začali turisti ale aj široká verejnosť opäť pohybom a to Novoročným výstupom na Novoročné stretnutie v Javornikoch na vrchol Tábora 697,4mnm.
Z KNM po modrej turistickej značke okolo Kinex-KLF na vrchol Tábor ( 5km/344m ) a odtiaľ ľubovolnými trasami späť domov + ďalšie km na viac. Hoci Nový rok 2019 bolo len také malé šteniatko, to ľudí čo majú rady prírodu vyhecovalo sa isť pozrieť naň aj napriek tomu že sa nevyspali do sýtosti a ružova. Kráčalo sa dobre , pomaly a v pohode , bolo primrznuté teplota okolo -3°C a trochu snehu, žiadné blato! Čim vyššie snehu bolo viac a viac. Postupne v malých skupinkách ale aj jednotlivci stúpali na vrchol – Tábor 697,4mnm a ku krásnej rozhľadni .Na jej vrchol vystúpili hádam všetci účastnici stretnutia odkiaľ sa nám neukázali krásne výhľady na celé okolie – hrebeň M.Fatry, Javorníky, Beskydy, nakoľko bolo zamračené a aj hmlisto, ale vedeli sme si to predstaviť. Do vrcholovej knihy sa zapísala časť ľudí z celkovej účasti vyše 60 účastníkov. Podarilo sa zapáliť aj malý ohník, vďaka tomu že niektorí doniesli suché polienka a poolamovali konáre zo spadnutých stromov, dali sa na ňom sušiť aj špekačky a slanina. Atmosféra bola aj tak veľmi príjemná ešte vianočná a s časti aj siľvestrovská - stisky rúk, novoročné priania , úsmevy, šampanské. Novoročných stretnuvších sa privítal T. Bráciník a zaželal všetkým do nového roku všetko naj-naj.
Na záver , veríme že tak ako krásne sa nám začal Nový rok 2019, tak sa nám bude dariť po celý rok v spokojnosti, radosti, zdraví, poruzumení, krásnych túr, vrcholov, dolín, krásnych stretnutí a šťastných návratov.

Horám zdar !

Šport klub turistiky- Kysucké Nové Mesto
Teodor Bráciník

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

Môže vás zaujať