×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: /data/web/mojekysuce.sk/web/images/stories/e-kysuce/2017/orava/galeria
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images//stories/e-kysuce/2017/orava/galeria
orava_m.jpgNavštíviť niektoré, aj keď nie príliš vzdialené, kraje za jeden deň je pri súčasnom riadení verejnej dopravy jednoducho nemožné. A tak turistický klub seniorov Kysúc usporiadal svoj ďalší poznávací výlet, tento krát na Oravu, autobusom. Aj vďaka tejto službe mohol byť  náš program „bohatší“.

Ako prvý navštevujeme  gotický drevený rímskokatolícky Kostol Všetkých svätých na cintoríne v Tvrdošíne. Po príchode nás už čaká pracovníčka múzea. Počas prehliadky sa dozvedáme, že sa jedná o najstaršiu zachovanú  stavebnú pamiatku na území mesta pochádzajúcu z druhej polovice 15. storočia.  V roku 2008 sa mu dostalo pocty byť zapísaný, spolu s ďalšími siedmimi drevenými kostolmi na Slovensku, do Zoznamu svetového dedičstva Unesco.

Po prehliadke si dávame pauzu na občerstvenie, po ktorej nasleduje peší výstup k rozhľadni na Borovej 780 m. Odmenou nám boli nové pohľady na Západné a Vysoké Tatry, ale aj na Podbeskydskú vrchovinu a Oravské Beskydy. V dobrom osvetlení vidíme aj ďalší náš dnešný cieľ – sochu Krista nad obcou Klin. Výhľady nás sprevádzajú aj počas schádzania do obce Štafanov, kde na krátky presun nasadáme opäť do autobusu. Zastavujeme v prístave č. 1 na Oravskej priehrade a loďou Orava absolvujeme okružnú plavbu po priehrade doplnenú zastávkou na prehliadku Slanického ostrova.

V Námestove máme v programe prestávku na obed, na ktorú využívame Ranč u Edyho.  Poobede nasleduje krátky výstup z parkoviska na návršie Grapa, na ktorom bola v roku 2008 postavená najvyššia socha Ježiša Krista na Slovensku vysoká 9,5 m a vážiaca 23 ton. Po portugalskom Lisabone je to druhá kópia známej a slávnej brazílskej sochy Krista. V krásne upravenom areáli sa nachádza aj Kaplnka Božieho milosrdenstva, socha pápeža Jána Pavla II a  socha Bl. sestry Zdenky Schelingovej, narodenej v Krivej na Orave. Areál poskytuje neopakovateľné výhľady na obec Klin, tiež na ďalších šesť oravských dedín, Oravskú priehradu a kulisu Roháčov. Počas nášho pobytu na Grape začína fúkať studený  vietor , prinášajúci od severozápadu mohutnú oblačnosť z ktorej, na šťastie pre nás, napokon nezapršalo.

Cestou domov sa ešte zastavujeme obzrieť svetovú raritu v obci Krušetnica. Je ňou Múzeum kávy s nevšednou originálnou mozaikou vytvorenou zo štyroch miliónov kávových zŕn, ktorá približuje cestu kávového zrnka k jej milovníkom. Pri práci na mozaike sa postupne vystriedalo 250 ľudí a práca im trvala takmer 3 roky. Z kávovníkových zŕn spotrebovaných na jej zhotovenie by sa dalo pripraviť takmer 60.000 porcií kávy! Raritou, asi tiež svetovou,  je skutočnosť, že si tam síce praženú kávu môžete kúpiť, ale na „kávičke“ si pochutnať nemôžete, pretože naša všemocná inštitúcia „hygiena“ to zakázala nakoľko podľa ich noriem majú miestnosti v múzeu (pôvodný dom na bývanie) o 20 cm nižšie stropy ako sú ich normy.

Napriek takmer 12 hodín trvajúcemu programu bolo s aktívne prežitým dňom v krásnom oravskom regióne spokojných všetkých 27 účastníkov výletu.

Text a foto Anton Opial

{gallery}/stories/e-kysuce/2017/orava/galeria{/gallery}

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

Môže vás zaujať