cesta hrdinov snp 001Turisti z Kysúc si ako svoju ďalšiu trasu zvolili Cestu hrdinov SNP od Chopku po Čertovicu.

Moderný komerčný spôsob života je príčinou všetkých civilizačných chorôb. Stres a náhlenie, dve práce, hmotné statky a problémy so zdravím v päťdesiatke prípadne ešte horšie. Ak si chceme predĺžiť život a prežiť ho v zdraví musíme pravidelne resetovať hlavu a prevetrať telo, najlepšie za pochodu v prírode. Mojím najnovším typom na perfektnú turistiku je Cesta hrdinov SNP od Chopku po Čertovicu.

V Nízkych Tatrách som nikdy nebola a po poslednom zážitku nedám na ne dopustiť. 13.10.2019 sme vyrazili z Bielej Púte, niektorí lanovkou pod Chopok, niektorí po svojich. Krásne slnečné počasie nám dávalo prísľub nádhernej hrebeňovky s fascinujúcimi výhľadmi na najkrajšie hory Slovenska. Od lanovky sme mali na samotný Chopok len na skok. Výhľady boli úžasné a motivovali nás kráčať po dovolím si tvrdiť našej najkrajšej magistrále. Po dobre udržiavanom chodníku sme prišli až do Krúpového sedla, od ktorého to je asi tak 20 minút na najvyšší vrch Nízkych Tatier Ďumbier (2046 m.n.m). Pomenovaný je po známom koreni. Jedná sa o veľmi populárny kopec, čo dokazuje aj zvýšený počet turistov. Láka skvelým kruhovým výhľadom na kraj i horstvá stredného Slovenska. Je to rozložitý a majestátny kopec, stelesňujúci našu národnú hrdosť.

cesta snp chopok

V okolitých horách sa odohrávali boje SNP, čo nám po ceste pripomínalo veľa pamätníkov, ale aj slovenský dvojkríž priamo na vrchole kopca. Chodník na Ďumbier nie je technicky náročný. Zvládne ho i staršie dieťa, ale i aktívny dôchodca. Prístupové chodníky sú dobre udržiavané a dobre značené, až na časové údaje. Z Ďumbiera sme dlhšie kráčali po kamennom chodníku až na chatu M.R. Štefánika, kde sme si odpočinuli pri pivku alebo kapustnici. Odtiaľ sme už len družne kráčali cez Králičku, Kumštové sedlo do Čertovice. Kruhové výhľady boli k večeru stále krajšie. Videli sme celé Vysoké Tatry, Roháče, Veľkú i Malú Fatru, Choč, Kráľovu hoľu i Slovenské Rudohorie.

Zvlnená tráva vo vetre, kosodrevina, nekonečné obzory, končiare slovenských hôr vôkol dokola robia z tejto trasy klenot slovenskej turistiky. Je to síce celodňová turistika, ktorá sa radí medzi vysokohorské túry, ale je neskutočne pohodová. Ponúka výhľady z úplne inej perspektívy a človek má zrazu chuť z celej tej krásy prejsť celé Slovensko. Nech sa páči, rozhodnutie je na Vás.

Autor a foto: PhDr. Monika Halvoníková

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

Môže vás zaujať