×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: [ROOT]/images/stories/e-kysuce/2017/kalinovy_vrch/galeria
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images//stories/e-kysuce/2017/kalinovy_vrch/galeria

kalinovy_vrch_m.jpgUplynul týždeň a na autobusovej stanici v Čadci sa ráno 1.6.2017 opäť stretáva 16 seniorov (s výraznou prevahou senioriek) pripravených na ďalšiu turistickú potulku po Kysuciach. Dnešným cieľom je 816 m vysoký Kalinový vrch ležiaci uprostred 12 km dlhého západného hrebeňa vybiehajúceho z Veľkej Rače a končiaceho na sútoku riek Kysuce a potoka Oščadnica.

Od autobusovej zastávky v „Krásne pod mostom“, alebo oficiálne Krásno nad Kysucou,, rázcestie, kde vystupujeme z autobusu,  prechádzame pľacmi Brňákovci, Kalinov a Bohovičovci nad ktorým objavujeme zelenú turistickú značku.

Stúpame po prístupovej ceste, ktorá sa celkom slušným sklonom dostáva na chrbátnicu a po nej smeruje do osady Lastovicovci. Pri bezoblačnej oblohe si z počiatku pochvaľujeme stúpanie v tieni smrekového lesa čo ale netrvá dlho a cesta zakrátko vychádza do nezalesneného terénu, kde sa síce zvyšuje teplota, no na druhej strane sa zasa začínajú zlepšovať výhľady. Najskôr obzeráme pod nami ležiace Krásno aj o kúsok ďalej vysvietené paneláky čadčianskeho sídliska Žarec za ktorým sa predstavuje hrebeň Zadných hôr od Malého Polomu po Skalku a hneď vedľa masív Javorského.  Po ľavej strane v smere našej cesty potom dominuje rozložitá Barania Gora v poľských Sliezskych Beskydách.

Krátku prestávku robíme pri kaplnke, so zvláštne riešenou vežičkou so zvonicou vysunutou mimo základov, v osade Lastovicovci.  Kaplnka bola postavená a vysvätená v roku 2003. Osada z ktorej vidieť aj zubatý hrebeň Súľovských skál je dnes už takmer vyľudnená.

Od kaplnky začína opäť strmšie stúpanie, našťastie však nie moc dlhé, na 692 m vysoký Vŕšok. Pri spätnom pohľade počas stúpania sa nám už popri skôr viditeľnom masíve Malého a Veľkého Smrku so susednou Knehyňou a Čertovým mlynom v Radhošťských Beskydách konečne ukazuje aj vrcholček Lysej hory, doposiaľ skrytý  za Malým Polomom. Z Vŕšku sa potom terén príjemne narovnáva a stúpanie v ďalšom úseku, až na hrebeň s Kalinovým vrchom, je pohodlné. Pred rokmi vyťažený les tu už má opäť svoj základ v zdravých mladinách, ktoré už umožňujú len veľmi obmedzené výhľady na spomínané horstvá, ale aj južným smerom na Kysuckú vrchovinu, Kysucké bradlá a v pozadí všetko prevyšujúci hrebeň Malej Fatry.

Po krátkej prestávke na križovatke s modrou značkou zvládame posledný úsek stúpania na Kalinov vrch a pokračujeme, už klesaním, na rázcestie modrej a žltej značky smerujúcej do centra Oščadnice. Rázcestie je vybavené krytým prístreškom a ohniskom, ktoré väčšina z nás využíva na „avizovanú“ opekačku.  Čerstvý severozápadný vietor nám síce rozdúchava plameň, ale na druhej strane zase výrazne znižujúci pocitovú teplotu, čo všetkých núti vrátiť vetrovky z batohov na pôvodné miesto.

Výhľady z toho miesta sú neočakávané, ale veľmi vďačné. K horizontu, ktorý sme už mali „okukaný“ sa pridávajú perfektné výhľady juhozápadným smerom – hrebeň Lúčanskej Malej Fatry s Kľakom, Strážovské vrchy s najvyšším Strážovom (60 km), oba Maníny, Súľovské vrchy a v popredí nespočet javorníckych kopcov a kopčekov.
V záverečnom úseku našej dnešnej trasy sa nám pomalým strácaním nadmorskej výšky úmerne približuje aj horizont. Nabažení výhľadmi, krásnou vychádzkou a pekným počasím toho však neľutujeme a tešíme sa na očakávané občerstvenie, ktorého sa nám dostáva v Penzióne Drevorubač, kde pre dnešok definitívne končíme.

Text a foto Anton Opial

 {gallery}/stories/e-kysuce/2017/kalinovy_vrch/galeria{/gallery}

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

Môže vás zaujať