dolnokysuckaŠportový klub turistiky KNM usporiadal v sobotu dňa 1.8.2020 desiaty ročník Dolnokysuckej spomienkovej 50-tky. Je to spomienka na našich priateľov – turistov, ktorí už nie sú medzi nami, ale robia nám anjelov strážnych pri našich potulkách po prírode.

Ako vznikla táto turistická akcia? V roku 2009 sa náš oddiel zúčastnil na Kysuckej 50-tke organizovanej turistickým oddielom AHA Čierne, na ktorej sa zúčastnila aj jedna mladá Kysučanka – gymnazistka, ktorá o rok bola už medzi tými anjelmi strážnymi. A tak som si povedal, že na počesť všetkých anjelov strážnych nad nami turistami usporiadam aj ja 50-tku a to Dolnokysuckú 50-tku, a to spomienkovú!!! Trasa tejto XXL - túry prechádzala pohorím Javorníkov a Kysuckej vrchoviny.

dolnokysucka 50 012

 

Štart bol o 06,00 hod. zo železničnej stanice KNM. Ráno bola teplota 10°C, čo bola predzvesť pekného slnečného bezoblačného dňa a krásnych výhľadov bez oparu. Vydávame sa smerom do Škorčia, ku krížu pod vrcholom Tábora. Tu sme zapálili sviečku a minútou ticha si uctili pamiatku našich kamarátov turistov - anjelov. Ďalej cez Tábor (a rozhľadňu - očarujúce výhľady na celé Kysuce ), do Nesluše, na Rudinskú cez Tarabovcov, Čambalovcov, potom cez Závršie, okolo Rochovice, ponad Lalinok a Divinku. Tu sa nám naskytli krásne výhľady na Kysucké pyramídy (vrcholy malá Rochovica, Rochovica, Brodňanka, Vreteň, Ľadonhora – nezvyčajný pohľad z iného uhla ako ich bežne poznáme) ale aj na bratov – malý a veľký Rozsutec, Kľak a ďalšie a ďalšie krásne vrcholy. Je to fantastická odmena nielen pre oči ale aj dušu za pot a únavu. Potom do Považského Chlmca, Budatína kde nás čakala prvá občerstvovačka (výborný guľáš ,,v krčme U Gusta") na 27-mom km. Bolo cca 13,00 hod.

dolnokysucka 50 015Ako narastal čas tak aj teplota, slniečko pripekalo pridávalo na stupňoch. Ďalej sme sa s plnou záťažou v žalúdku postupne rozbiehali na Dubeň a rozhľadňu (tiež pohádkové 3-D výhľady na celé okolie Žiliny, Javorníky ale aj Kysuckú vrchovinu), do Zástrania, ku kaplnke nad Kotrčinou Lúčkou, do Horného Vadičova, kde v Pizzerií Livia nás čakala druhá občerstvovačka (chlieb s domácou oškvarkovou masťou a cibuľou a domácimi utopencami). Odtiaľto smer Dolný Vadičov, Lopušné Pažite, Radoľa a KNM okolo pomníka vyhorenia mesta. Na námestí nás čakala tretia občerstvovačka v rýchlom občerstvení Zásek (chlieb, klobása a pivo). Okolo 20,00 hod. dochádza najpočetnejšia 8-členná skupina. Trasa merala 51km s prevýšením 1380m, čas prechodu najpočetnejšej skupiny cca 14 hodín.

Vynikajúci čas ako vždy okolo 10 hod. mali Galvánek Ľ a Šotkovský P. Nutné je vyzdvihnúť famózny výkon Z. Pekárkovej – 69 r. a B. Galvánka-77r., čas cca 11 hod. Jedine títo dvaja účastníci absolvovali všetkých 10. ročníkov celú trasu čo predstavuje spolu vyše 500 km. Preto im dvom k fantastickému výkonu všetci gratulujemééé a tlieskame!!! Akcie sa ďalej zúčastnili: Hlavný sprievodca D. Šrenkel, Ľ. Kubánek, V. Vlček, P. Virdzek, P. Gašinec, J. Tarana, P. Ondrušek, M. Jakubiková, E. Kučeriková, F. Žabka, J. Mikovčák, E. Kameňovský a T. Bráciník. Za pomoc ďakujem aj M. Mazúrovi a E. Bráciníkovej. Všetci v cieli dostali magnetku s logom akcie. Všetkým gratulujeme k ich fantastickému výkonu a veríme, že sa opäť na rok stretneme na 11. ročníku.

dolnokysucka 50 021

Už teraz pozývam aj ostatných záujemcov o pohyb po krásnych kysuckých vrcholoch, kopcoch a dolinách na overenie si svojej fyzickej a psychickej zdatnosti. Stojí to za to, lebo sa stretnete s dobrou partiou, dobijete si duševné baterky obrovskou energiou a posilníte si telesnú schránku (aj keď minimálne 3 dni je ako rozbitá). Nakoniec musíme poďakovať aj Vyššej moci za vynikajúce podmienky a za to že sme všetci došli celí a zdraví.
Horám a zvlášť kysuckým ZDAR!!!

Teodor Bráciník
ŠKT KNM

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: