ochodnica kriz serkovNad obcou Ochodnica, konkrétne na hlavnom hrebeni Šerkova je postavený nový kríž. Požehnali ho uplynulú sobotu 13.11.2021.

Na hlavnom hrebeni Šerkova nad obcou Ochodnica môžete vidieť nový kríž. "Kríž je postavený v nadmorskej výške 620 m.n.m (vzdialený je asi 300 metrov východne od vrcholového bodu Šerkov – ktorý má nadmorskú výšku 634 m.n.m a približne 500 metrov západne od stožiarov vysielačov). Je viditeľný z veľkej časti našej dediny, ale aj z Dunajova a Krásna nad Kysucou, a to aj v noci, keďže je osvetlený svietidlom napájaným na solárny panel. Jeho výška je približne 6 metrov. V hodový víkend – v sobotu 13. 11.2021 ho požehnal správca farnosti Mgr. Ján Findura," uvádza Marcel Baltiar.

ochodnica kriz serkov 007

"Myšlienka postaviť tu kríž sa zrodila v partii niekoľkých Ochodničanov (motivovaných priateľmi z inej farnosti) a postupne k samotnej realizácii pridali ruku k dielu ďalší, či už majstri vo svojom remesle alebo len s chuťou pomôcť a stretnúť sa v partii príjemných ľudí," hovorí ďalej M. Baltiar.

kriz serkov vyhlad 2

Ako sa ku krížu dostať?

Existuje viacero chodíkov vedúcich ku krížu. Priamo z centra obce Ochodnica môžete ísť od mosta Sv. Jána Nepomuckého kolmo strmším stúpaním. Ku krížu je možné prísť aj z osady Majtánky - od tohto miesta už nie na Šerkov veľké stúpanie, chodník vedie stále po hrebeni. Inou možnosťou je vyraziť z Kysuckého Nového Mesta - na Šerkov vedie cesta a neskôr lesná cesta cez časť Škorčie. Ako poznávacie znamenie slúžia stožiare vysielačov.

mapa kriz ochodnica serkov

Práce prebiehali počas septembra a októbra, dokončené boli 30. októbra, kedy bol kríž vztýčený. M. Baltiar dodáva: "Veríme, že toto spoločenstvo sa bude naďalej udržovať a ďalej rozširovať napríklad aj pri spoločných výstupoch na toto pekné miesto v rámci turistiky ale aj modlitby pri kríži."

autor: redakcia
foto: obec Ochodnica

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: