oznacenie osad vysokaVzniknutá pandemická situácia v dôsledku ochorenia COVID-19 obmedzila síce náš pohyb a stretávanie sa, ale zákazy a usmernenia dali priestor i vzniku nových myšlienok a nápadov.

Odporúčanie, aby sme čas trávili prechádzkami v prírode dalo podnet vzniku myšlienke spropagovať jednu z najväčších krás a zaujímavostí našej obce a tou sú osady. Autorom tejto jedinečnej myšlienky je pán Anton Opial, ktorý sa ju i sám autorsky podujal zrealizovať.

oznacenie osad IMG 5319Na webovej stránke obce Vysoká nad Kysucou tak už od 4. júla 2020 vzniká postupným pridávaním informácií o ďalšej a ďalšej osade našej obce jedinečný seriál - OSADY. Jeho cieľom nie je však iba osady opísať či zverejniť ich fotografiu, ale nosnou myšlienkou a hlavným cieľom je vzbudiť u čitateľa záujem, aby sa vydal osady navštíviť a pokochal sa tak jedinečnosťou a neopakovateľnosťou ich krásy.

Aby sa nám z myšlienky a nápadu podarilo zrealizovať konečný produkt cestovného ruchu, obec požiadala o spoluprácu spoločnosť CB Media s.r.o., ktorej profesionálny tým sa venuje tvorbe web stránok a čo je dôležitejšie z realizáciou stránok venovanej téme osád ma už skúsenosti. Vďaka autorským textom a fotografiám Antona Opiala sa tak už aktuálne „rodí“ nová webová stránka, ktorá bude venovaná vysockým osadám. Nenájdete na nej informácie iba o jednotlivých osadách, ale jej výnimočnou funkcionalitou bude súhrn turistických trás resp. okruhov, na ktoré sa budete môcť vydať, aby ste osady spoznali i z ich osobnej návštevy. Turistických okruhov bude 6 v celkovej dĺžke takmer 70 km. Samozrejmosťou bude i interaktívna mapa a prepojenie na stránku z mobilnej aplikácie Vysoká nad Kysucou.


Ďalšou súčasťou celého projektového zámeru sú i technické prvky. Tým pozornejším z Vás, ktorí ste sa v rámci už zverejňovaného seriálu rozhodli navštíviť niektorú z vysockých osád určite neunikli drevené označovníky, ktoré boli už inštalované doposiaľ v 37 osadách a samotách. I za týmto nápadom a aktivitou zviditeľnenia vysockých osád je pán Anton Opial a OZ Voľný čas. Ak by ste však čakali nejaký „klasický“ označovník veľmi by ste sa mýlili. Tieto sú opäť jedinečné. Sú v tvare malej dreveničky, ako typickej stavby našich kopaníc. Na každom označovníku nájdete okrem názvu obce a loga OZ Voľný čas i názov osady či samoty v ktorej sa aktuálne nachádzate a jej nadmorskú výšku. Taktiež tu nájdete i smerové šípky k najbližším osadám či samotám a ich vzdialenosť.

oznacenie osad IMG 5268
Do „plnej prevádzky“ by mal byť celý produkt spustený v jarných mesiacoch a na vás už iba zostáva tešiť sa na potulky miestami v našej obci, o ktorých ste možno ani len netušili, že existujú. Ak sa tak rozhodnete uvítame Vaše fotografie aktuálne i historické ku ktorejkoľvek z osád, aby mohli byť zverejnené a potešiť tak i virtuálnych návštevníkov.

Autor a foto: Anton Varecha

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: