cyklochodnik milosova vZokruhovaná trasa prekračuje územie nielen Kysúc, ale aj Slovenska a ponúka viacero atrakcií naraz: Milošovské gule, Milošovský rybník a historické opevnenie Jablunkovské Šance v Česku.

V rámci úspešného projektu sa podarilo zveľadiť prírodné krásy geolokality Megoňky a vytvorila viac ako osem kilometrov dlhá náučná cyklotrasa. V uplynulých dňoch pokračuje dobudovanie cyklochodníka úsekom okolo rybníka Milošová. Projekt má byť dokončený do konca augusta 2023.

cyklochodnik milosova 005

Mesto Čadca informuje: "Problémy boli vo vlastníckych právach - cyklochodník ide po pôvodnej neupravenej vozovke, výmole a výtlky, ktoré spôsobovali, že jazda po cyklotrase bola nepohodlná a v istých miestach aj nebezpečná. Realizáciou projektu sme sa snažili zachovať a daným projektom sme vyspravili celý úsek z mimorozpočtových zdrojov a docielili ucelený cykloúsek až po českú stranu.

Riešený úsek je súčasťou Náučnej cyklotrasy Geopark Megoňky - Šance dlhej 7 800 m, ktorá vznikla v rámci spoločného cezhraničného projektu GEOPARK MEGOŇKY – ŠANCE (INTERREG V-A SK/ČR, 2018) medzi mestom Čadca a obcou Mosty u Jablunkova (ČR)."

Kam bude viesť trasa

"Zokruhovaná trasa prekračuje územie nielen Kysúc, ale aj Slovenska a ponúka viacero atrakcií naraz –známe Milošovské gule, Milošovský rybník a historické opevnenie Jablunkovské Šance, ktoré je už za hranicou v Českej republike," dodáva mesto Čadca. Mesto ďalej uvádza, že zatiaľ nebude odpočinkové miesto ani lavičky, to sa doplní následne.

cyklochodnik milosova 011

Zaujímavosti na trase

  • Milošovský rybník – vhodné miesto na rekreáciu so zákazom kúpania, v zime klzisko
  • Milošovské gule – kamenný lom, odporúčame prejsť prudkým chodníkom do lesíka vľavo od lomu, kde sa nachádzajú ešte dve gule; možnosť posedenia/lavičky
  • Jablunkovské Šance (CZ) – historické opevnenie zo 16. storočia – zachované a viditeľné sú priekopy s valmi, obranná priekopa a zvyšky hradieb z pôvodného opevnenia, možnosť posedenia v prístrešku.

autor: redakcia
foto: archív mesta Čadca

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: