zima na kysuciach vreten014Kysucká vrchovina je pre turistov atraktívna a vyhľadávaná či je leto alebo zima. Jedným z vyhľadávaným miestom tohto pohoria je aj Veľký Vreteň.

Radoľa - Veľký Vreteň (821 m) a späť

Kopec sa vypína nad obcou Radoľa, odkiaľ začína aj naša trasa.
Vrch je vyhľadávaný nielen obyvateľmi neďalekého Kysuckého Nového Mesta ale stretnete tu turistov aj z iných končín Slovenska.

zima na kysuciach vreten003Výhľad na Kysucké Nové Mesto

Masív Veľkého Vreteňa, vrátane vrcholovej časti, je porastený zmiešaným smrekovo-bukovým a teda neposkytuje viac – menej žiadne výhľady. Kúsoček pod vrcholom sa nachádza oddychové miesto s lavičkami a osadeným krížom, kde sa vám aspoň čiastočne naskytne výhľad smerom na Kysucké Nové Mesto a pohorie Javorníky.

Trasu začíname v obci Radoľa, kde nájdete zelenú značku, ktorá vás bude sprevádzať až na vrchol. Prechádzali sme okolo kaštieľa, kde v súčasnosti sídli expozícia Kysuckého múzea.
Pokračujeme dlhšiu dobu po asfaltovej ceste cez celú obec kde sme sa postupne dostali na nespevnenú cestu cez pole až pod úpätie kopca. Vreteň sa týči hrdo pred nami a na pohľad to vyzerá, že to bude riadna makačka.

 zima na kysuciach vreten015


Vchádzame do lesa. Vedie nás vyšlapaný chodníček. Mimo neho by sme boli tak po kolená v snehu.
Smrekovo-bukový les nas uvítal miernym vetríkom a naše odhodlanie zdolať tento kopec je na mieste. Pohľad hore pomedzi buky bez jediného lístka a štart. Stúpanie je dosť prudké a chodník sa cik-cakom prediera smerom hore. V zime odporúčame na nohy vhodnú obuv, keďže je trasa dosť prudká, osvedčia sa aj nesmeky, najmä ak je chodníček pokrytý snehom a ľadom. Postupne naberáme výškové metre.
Pred vrcholom sa pomedzi stromy na nás usmieva slniečko.

Povzbudený slnečnými lúčmi pridávame do tempa. Po trase si veľa výhľadov nevychutnáme, obdivujeme iba majestátne buky. Záverečné serpentíny zvládame v pohode - veď vidíme pred sebou altánok s lavičkami nad ktorým sa vypína drevený kríž.

Kratučká pauza, lebo z tohto miesta je na samotný vrchol Vreteňa už len kúsok, asi 5 minút.

zima na kysuciach vreten011

Ostrým vrcholovým chodníčkom sa dostávame k vrcholovému bodu, zapíšeme sa do knihy, chvíľu sa tu zdržíme, vyberieme sa späť k altánku, kde sa občerstvíme. pokocháme sa výhľadom na Radoľu a Kysucké Nové Mesto a kopce nad ním a vrátime sa späť rovnakým chodníčkom.
Kopec síce preverí vašu kondičku, ale určite stojí za to sa tu vybrať.

Autor a foto: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: