zborov pramen hladna vodaZborovania sa tešia z novej atrakcie – prameň hladnej vody zdobí dielo Stanislava Mikovčáka.

Ešte v októbri minulého roku Zbrovania dokončili údržbu prameňa, ktorá bola financovaná zo zdrojov Oblastnej organizácie cestovného ruchu Malá Fatra.

Prameň Hladná voda

  • Prameň sa nachádza v časti nazývanej Fojtov potok. Mnohí ľudia v tejto lokalite vyhľadávajú pramene vody, lebo sa traduje, že je liečivá. Chodia k prameňom každý víkend a niektorí aj častejšie, pestujú turistiku a vodu si prinášajú aj do domácností.
  • Charakteristiku vody udáva BOR, LITIUM a VÁPNIK. Je to voda hojivá, dezinfekčná, protizápalová. Pôsobí veľmi blahodarne na všetky kožné ochorenia. Tlmí bolesť, čistí krv, ukľudňuje nervovú sústavu. Má priaznivý vplyv na srdcovú činnosť, pôsobí preventívne proti bujneniu (proti nádorovo), pôsobí hojivo na očné neduhy.

K prameňu vedie náučný chodník

Fojtov potok je zaujímavé miesto už teraz. Popri ňom vedia náučný turistický chodník. Patrí do CHKO KYSUCE, nachádza sa tu viacero chránených druhov rastlín a živočíchov. Potok sa nachádza v strede obce, tvorí jednu z mnohých dolín, ktoré sa tiahnu od hlavnej cesty smerom do chotára obce. Ak pôjdeme smerom od prameňa nájdeme tam veľa zaujímavostí prírody, ale aj činností človeka. Po obidvoch stranách sa nachádzajú pozostatky pastierskej činnosti našich predkov tzv. „cholvárky“, z ktorých mnohé sú dnes prestavané ako víkendové chaty. Do Fojtovho potoka chodia ľudia za oddychom. Príroda tu je veľmi pekná, nachádza sa tu mnoho zákonom chránených rastlín a živočíchov.

Prameň Hladnej vody ožil, zdobí ju nová atrakcia

Ako bolo spomenuté, nová atrakcia prameňa – hlava draka (ako hovoria Zborovania „Driaka“) bola osadená ešte v jeseni minulého roku. Práve drak je so Zborovom spätý legendou a tak sa ju miestni rozhodli oživiť.

zborov pramen hladna voda v

Autorom dračej hlavy je sochár a architekt Stanislav Mikovčák. O jej zaujímavosti svedčí množstvo fotografií návštevníkov, ktorí už navštívili Fojtov potok.

zborov pramen hladna voda v2

Zborovania majú v pláne toto turistické miesto ešte viac skrášliť - čaká ho ešte obnova celého náučného chodníka, ktorý chcú zatraktívniť a doplniť ďalšími prvkami, ktoré prilákajú do tejto lokality nových turistov. Je to príležitosť ešte viac odprezentovať dračiu legendu, ktorá sa s miestom spája. Takto môže byť Fojtov potok zaujímavým miestom na prechádzky s deťmi. Zároveň sa pracuje na značkovaní trasy, ktorá prepojí chodník s Veľkou Račou.

autor: redakcia
foto: redakcia, Zborov nad Bystricou

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: