kastiel v radoli uvodMedzi najstaršie kultúrne pamiatky na Kysuciach patrí Kaštieľ Radoľa, ktorého vznik najstaršej časti sa odhaduje až do 16. storočia. V tejto dobe to bola štvorcová dvojpodlažná stavba s jedným obývacím priestorom na každom podlaží, obklopená hradbou, skôr to bola obytná veža.

V druhej polovici 17. storočia prešiel kaštieľ prestavbou z dôvodu rozvoja majera, ktorého objekt sa stal centrom kaštieľa. V tomto období kaštieľ patril Suňogovcom a ich potomkom, ktorý ho vlastnili až do roku 1798, kedy Budatínske panstvo prešlo do vlastníctva Csákyovcov.

Renesančný kaštieľ prestavbou získal rozsiahle siene na prízemí a poschodí a schodište. Od 19. storočia do roku 1977 slúžil kaštieľ na obytné účely.

Renesančné prvky nájdeme na oknách so šambránami a plastickými naklonenými rímsami, krížových klenbách s hrebienkovým výzdobou uprostred, valených klenbách s lunetami, nárožné maľované kvádrovanie. Objavená bola i pôvodná renesančná omietka.

Od roku 1983 bola v kaštieli sprístupnená stála expozícia Kysuckého múzea Najstaršie dejiny Kysúc na prízemí, ktorá dokumentuje dejiny osídlenia Kysúc od mladšieho paleolitu po stredovek.

Na poschodí sa nachádza expozícia Meštianske bývanie na Kysuciach, ktorá dokumentuje dejiny Čadce a Kysuckého Nového Mesta. V kaštieli sa usporiadavajú aj tematické výstavy.

Nachádza sa tu ešte stála expozícia Odkaz Cyrilometodskej tradície, ktorá zobrazuje prelomové okamihy dejín slovenského národa a kresťanstva na našom území. Dominantou expozície sú postavy vierozvestcov v liturgických odevoch a model veľkomoravského kostola. Môžete vidieť aj trojrozmerné modely hlaholiky - prvého písma slovanov.

Ako posledná bola nainštalovaná stála expozícia Svet alchymistu, ktorá zachytáva práce alchymistu v laboratóriu a jeho spôsob života.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: