pieniny turistika c 004Členovia TK Polom Raková sa v dňoch 11.-13.8.2023 zúčastnili predlženého víkendu v Červenom Kláštore.

Ubytovanie bolo priamo v priestoroch kláštora. Na nádvorí sa nachádza aj starodávna krčma s výborným jedlom a nápojmi. Stretlo sa tu 21 našich turistov. Niektorí prišli v piatok už v doobedňajších hodinách a za poobedie stihli aj jeden z najznámejších poľských vrcholov v Pieninách - Tri koruny. Po príchode ostatných turistov kláštor ožil v priestoroch nádvoria a krčmy. Hrala nám tu skupina p. Táslera staršieho. Stoly sa prehýbali od jedla a pivo tieklo potokom ako za čias hradných pánov.

pieniny turistika a 002

Hradného pána a riaditeľa tu robí náš krajan Milan Gacík. Celý kláštor sa postupne renovuje, a pribúdajú nielen nové expozície s novými virtuálnymi technológiami, doplňuje sa aj možnosť ubytovania. Túto jeseň sa v priestoroch kláštora bude otvárať aj mníšsky pivovar, a je v pláne aj medovináreň.

Prehliadka Červeného Kláštora

Na druhý deň nás pán riaditeľ previedol všetkými expozíciami, ktoré poukazujú na vývoj kláštora a život na ňom. Je tam veľa zaujímavých, virtuálnych a pohyblivých exponátov, čo by určite zaujalo aj rôzne  vekové skupiny a rodiny s deťmi.

pieniny turistika b 003

Občas sme nakukli na miesta, kam ľudské oko bežného návštevníka nezavíta. Prešli sme zakvitnutou záhradkou plnou rôznych liečivých rastlín ako za čias mnícha Cypriána. V celom kláštore cítiť stáročnú históriu, ktorá sa tu odohrávala.

Túra cez Pieniny

Po prehliadke sa turisti rozdelili na viac skupín. Prvá naša menšia sa vypravila na najnáročnejšiu túru prechod poľskou stranou Pienin. Najvyšší vrchol Tri Koruny sme vynechali, keďže čakacia doba bola viac ako dve hodiny. Pokračovali sme smerom na ďalší pekný vrchol Sokolicu. Cestou boli nádherné výhľady na prielom Dunajca a strmé kopce, ktoré ho obklopovali. Na Sokolici sa nachádza najfotografovanejší strom v Poľsku, teraz už zlomená borovica.

pieniny turistika c 004

Výhľad bol na prielom Dunajca, chatu Pieniny v Lesnici a aj do poľského kúpeľného mesta Szczawnica. V diaľke je vidieť východnú stranu Vysokých a Belianskych Tatier. Už len zbehnúť na kompu a sme na slovenskej strane Pienin. Kráčame na chatu Pieniny, kde si dáme neskorý obed a urobíme spoločné foto so známym goralom p. Gondekom. Nasadáme na autobus smer Červený Kláštor.

Splavovanie Dunajca

Ďalší naši turisti sa vypravili na splavovanie Dunajca, navštívili kúpeľné mesto Szczawnica, cestou na kočoch s koňmi sa odviezli ku chate Pieniny, a potom rovno na autobus smerujúci do kláštora. Niektorí využili svoje bicykle a prešli Pieniny krížom - krážom. Večer opäť prebehol v priestoroch kláštora vo veselej atmosfére.

Návšteva Nestville parku

Posledný deň sme venovali relaxu v susednej obci vo wellnesse Smerdžonka. Na spiatočnej ceste sme museli absolvovať návštevu Nestville parku, jej čokoládovne a priľahlej reštaurácie. Túto pekná akciu si užili všetci naši turisti, počasie nám vyšlo na jednotku a všetci z nás sa tam určite radi vrátia.

text, foto: Peter Kultán

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: