park sv floriana 3

Park sv. Floriána v Starej Bystrici

Park s prvkami zaujímavej drobnej architektúry

Prestavba parku prebiehala v rokoch 2010 – 2011. V rámci rekonštrukcie sa obnovila zeleň, stará studňa, vybudovala sa fontána, altán, prestrešenie lavičky cez potok, a to s novými prvkami drobnej architektúry. V parku sa položila kamenná dlažba, dobudovalo sa osvetlenie, kompletne sa zrekonštruovali inžinierske siete a vytvorili sa nové parkovacie miesta.

park sv floriana 1V parku je umiestnených päť kamenných blokov a 17 mosadzných pečatí, vložených do dlažby, ktoré budú pripomínať smutné historické udalosti z dejín Starej Bystrice – vojnu, požiare, hladomor, potopy, víchrice, neúrodu, choroby, zemetrasenie, vysťahovanie obyvateľstva – smutné udalosti, kedy si ľudia pomáhali, ako pomáhal kresťanom ten, ktorého tento park nesie meno, patrón hasičov, sv. Florián. Na jednej zo sklených tabuliek je vyrytý výrok spisovateľa Santayana: „Tí, čo sa nepamätajú na minulosť, sú odsúdení na to, aby ju znova prežili."

V Parku sv. Floriána je umiestnená socha sv. Floriána, ktorú vytvoril akademický sochár Viliam Loviška. Kamenná časť sochy je zhotovená z bieleho vračanského vápenca. Je na ňom výtvarne znázornená symbolika vody, ohňa a mlynského kameňa, ktorý bol pripevnený k telu mučeníka sv. Floriána, keď bol ho dený do vody. Samotný sv. Florián je v bronze stvárnený ako rímsky vojak s horiacim srdcom. Na rímskej prilbici je znázornený slovenský ornament. Kamenné segmenty sú spojené bronzovými sponami v tvare ohnivých plamienkov.

park sv floriana 2

Autori: PhDr. Marián Liščák, PhD. a PhDr. JUDr. Ján Podmanický, PhD
Zdroj foto: publikácia Bystrická dolina - Turistický skvost Kysúc

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: