kamenolom klubina

Kameňolom v Klubinskej doline

Pamätník na najrozsiahlejšiu stavebnú činnosť v bystrickej doline.

Okrem toho, že z tohto miesta je nádherný výhľad na časť Bystrickej doliny, je kameňolom aj pamätníkom najrozsiahlejšej stavebnej činnosti v doline. Slúžil ako zásobáreň kameňa pri výstavbe vodného diela Nová Bystrica. Ide o pieskovec, ktorý sa pre svoje dobré vlastnosti, stal aj stavebným materiálom. V Bystrickej doline je z klubinského pieskovca postavených viacero stavieb, najmä na Rínku sv. Michala Archanjela v Starej Bystrici. Kameňolom, podobne ako samotný začiatok stavebných prác na priehrade, bol otvorený v roku 1983. Za účelom výstavby vodného diela bol vybudovaný i cestný obchvat Starej Bystrice. Nalámaný kameň bol prevážaný ťažkou technikou spomínaným obchvatom.

Z dôvodu bezpečnosti tunajších obyvateľov bola pred otvorením kameňolomu vysťahovaná miestna osada Králikovci, nachádzajúca sa v jeho blízkosti. Po uzavretí kameňolomu v roku 1989 sa časť jej obyvateľov znova vrátila do svojich príbytkov. Samotná vodná nádrž sa po svojom otvorení v roku 1989, okrem úžitkových vlastností, stala neplánovane i jednou z najkrajších oblastí Kysúc. Celkový objem nádrže je okolo 34 miliónov m3 vody a celková zatopená plocha tvorí 181,4 ha. Zásobuje pitnou vodou okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto a Žilina. V bezprostrednej blízkosti priehrady nie je vzhľadom na jej účel povolená rekreačná činnosť a športové rybárstvo.

V kameňolome v obci Klubina boli nálezy fosílií predhistorických plazov, ktorých kamenné odtlačky sú osadené v kamennom priečelí budovy Obecného úradu v Starej Bystrici. Podľa povesti Rudolfa Mattera, tvoril tento kopec s protiľahlým súvislý celok, čím vytváral prirodzenú hrádzu rieke Bystrica a celé zvyšné územie Bystrickej doliny tak tvorilo obrovské jazero.

kamenolom klubina 2

Autori: PhDr. Marián Liščák, PhD. a PhDr. JUDr. Ján Podmanický, PhD
Zdroj foto: Peter Kolembus

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: