prechod javorniky 2 den 01611. a 12.2.2023 sa uskutočnil už jubilejný 50. ročník prejazdu Javorníkov. Zúčastnili sa aj členovia nášho klubu TK Polom Raková.

Rozdelili sme sa na dve skupiny. Ženy sa zúčastnili v sobotu na trase Čemerka – Semeteš 15 km a muži v nedeľu na trase Semeteš – Husárik 27 km.

Fotky z prvého dňa

Druhý deň

V nedeľu ráno bola dilema, či sa zúčastníme nakoľko pršalo. Pozreli sme predpoveď počasia, ktorá hovorila že má prestať pršať a na hrebeni bude skôr čerstvo napadnutý sneh. Oblačnosť sa mala v priebehu dňa rozpadávať, tak padlo rozhodnutie že sa ide. Autobus a celé podujatie organizoval klub Lokomotíva Čadca.

V autobuse vládla dobrá nálada a kolovali tam zážitky z predošlého dňa. Po posilnení v reštaurácií u Cipárov na Semeteši a urobení spoločnej fotky sme štartovali na trať. Obloha bola ešte zamračená a poletoval sneh. Čerstvo napadnutý sneh urobil stopu trochu pomalšiu, ale bezpečnú na prejdenie celej trate. Bežkári sa roztiahli po celých Javorníkoch.

prechod javorniky 2 den 007

Začiatok trate prechádza cez romantické osady Bielovci a Bachronovce, kde sa nachádza veľa pekne zrekonštruovaných pôvodných chalúp o ktoré sa starajú väčšinou chatári, ale pribudli aj celoroční osadníci. Ďalej hrebeň pokračuje cez Kamenité okolo rozhľadne a altánku, v ktorom sme si urobili občerstvovačku.

prechod javorniky 2 den 016

Celý hrebeň Javorníkov je veľká galéria v prírode, kde sú osadené rôzne umelecké diela umelcov, ktorí majú niečo spoločné s Kysucami. Postupne sme prechádzali okolo poškodenej sochy človeka pútnika od Mareka Ryboňa u Bielov, vytesanej sochy boha Triglava od Ondreja Zimku na Kamenitom, kameňa vrstevnice od Gustáva Švábika-Macvejda v sedle nad Grapou, kamenného stromu Kameňovníka od Stanislava Kiču u Jurdovcov, ďalšej vytesanej sochy trilobita od Martina Pala a tvora – Potvora od Ondreja 4. na Vrchrieke. Okolo turistickej trasy hrebeňom je množstvo kaplniek, krížov a osád. Nájdete tu aj z recesie umiestnenú telefónnu búdku alebo stojan z čerpacej stanice.prechod javorniky 2 den 029

Ako ciel cesty bol Hotel Husárik, kde zabezpečili turisti z Lokomotívy Čadca občerstvenie vo forme kulajdy, ktorá padla vhod po náročnej ale peknej 27 km trase. Niektorí sme ešte pokračovali na bežkách domov ďalších skoro 6 km. Už sa tešíme na ďalší ročník.

autor: Peter Kultán
foto: Peter Kultán, Jarmila Kubašková

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: