zastavka zborov vitrazeV snahe zachovať dedičstvo našich otcov, námety na vitráže sa čerpali z historických zvykov našej obce. Predlohou vitráži boli fotografie od FSk Zborovanka a detského súboru Nezábudka, ktorí tieto tradície uchovávajú vo svojich pásmach.

Autobusové zastávky v obci Zborov nad Bystricou boli renovované v roku 2011. Občania si mali možnosť vybrať si formou ankety typ zastávky, ktorý sa bude v obci stavať. Najviac hlasov (430 zo 604) získala zastávka s vitrážou. Vybudovali sa štyri takéto zastávky. Ich architektúra je v modernom štýle, s podobnými prvkami ako sú použité na kostole. Predlohou vitráži boli fotografie na ľudové motívy od FSk Zborovanka a detského súboru Nezábudka.

Autorkou vitráži je Ing. Arch. Szöllösiová Darina z Nitry a projektovým autorom architektúry je Ing. Stanislav Mikovčák z Čadce. Architekt zastávky vyjadril potešenie, že zastávky nie sú aj po niekoľko ročnom používaní sú stále udržiavané.

Pozrime sa bližšie jednotlivé zastávky a ich vitráže.

zastavka zborov vitraze u komana


Autobusová zastávka u Komanov, smer Čadca, vitráž - Regrúti
Táto historická tradícia sa konala v jeseni, kedy mládenci rukovali na vojnu. Keď boli odvedení, nastalo lúčenie so svojimi blízkymi a s rodičmi. Frajerky plakali, muzika hrala, mládenci spievali. Ozdobení stuhami a s kufrom odchádzali z domova. Táto tradícia je veľmi obľúbená na rôznych folklórnych festivaloch.

zastavka zborov vitraze u komana2

Autobusová zastávka u Komanov – smer Nová Bystrica, vitráž – Kosenie a hrabanie sena
Začiatkom júla sa začínalo kosenie lúk. Leto ubehlo pri senných robotách, ktoré trvali až do žatvy jačmeňa. Ženy zavčas ráno nosili mužom frištuk – slaninu, chlieb a niečo na zohriatie. Niesli hrable, kosáky a zostali sušiť seno a vyžínať. Celý deň bolo počuť svišťanie kosy a spev hrabačiek.

zastavka zborov vitraze u skola

Autobusová zástavka ZŠ, smer Nová Bystrica, vitráž – Stavanie mája
Mládenci večer pred prvým májom nachystali žrde na máj. Menšie zelené stromčeky dali do dvora, ktoré si dievčina vyzdobila farebnými stužkami. Stavanie mája sprevádzala harmonika a spev až do skorého rána. Keď sa máj zvalil, konala sa zábava – majáles vonku v prírode. Miesto bolo vyzdobené brezami s farebnými stužkami. Na zábave sa zabávali starší i mladší. Táto ľudová tradícia v menších obmenách ožíva aj v súčasnosti.

zastavka zborov vitraze u backy

Autobusová zastávka u Backy, smer Čadca, vitráž – Obchôdzka s Turoňom
Maska Turoňa je zvieracia hlava s rohami a spiežovcami.
S Turoňom chodili chlapi oblečení do ovčích kožuchov, obrátených srsťou von. V ich sprievode bol „Rezník“ s nožom, „Strelec“ s drevenou puškou, „Pangart“ s  handrovou figúrou dieťaťa a chlap s korbáčom, ktorý nosí dary. Turoň poskakuje, zvoní spiežovcami a naháňa ľuďom strach. Obchôdzka prebieha na konci fašiangov.
Je sprevádzaná muzikou, spevom a býva pri nej veselo. Tento zvyk sa v našej obci zachováva dodnes.

zastavka zborov vitraze u jednota

Autobusová zastávka pod Rubáňom, smer Čadca, vitráž – DDS Nezábudka
Detská spevácka skupina Nezábudka začala svoju činnosť na jeseň v r. 2014. Jej zakladateľkou a vedúcou je Janka Fojtíková. Spevom ľudových piesní zachováva dedičstvo svojich starých otcov a mám. Svojím detským hlasom a hrou na heligónky prispieva k rozvoju kultúry v našej obci. Vystupuje na rôznych podujatiach a v r. 2015 v súťaži Kysuce majú talent získala cenu diváka.

Foto: JK

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.