svatostefansky vystup vreten 02126.12.2022 v pondelok usporiadal ŠKT KNM tradičný výstup na Vreteň. Začalo sa štartovať v Radoli od Pivárne u Kultána, kde bola prezentácia účastníkov.

Zaevidovalo sa 246 účastníkov, čo je oproti predošlým ročníkom zhruba len polovičná účasť, účasť bežne býva od 450 do 500 ľudí. Nižšia účasť bola určite spôsobená nie najlepším počasím (ráno o 08,00 hod. teplota +1°C, zamračené ) tiež asi chrípkou a bolo najmenej mladých účastníkov - detí. Skutočná účasť bola určite vyššia pretože všetci sa nezaevidujú (cca 300). Na vrchol sa vystupovalo cez Radoľu po zelenej tur. zn. Chodník bol blatistý, nepríjemný, šmykľavý, pri vrchole ešte aj mokré zbytky snehu. Tu si ľudia pod vrcholovým prístreškom a pri kríži (v tme sa sám osvecuje vďaka šikovným ľudom z Radole) poblahoželali ešte pekné Vianočné sviatky a mohli sa zapísať aj do vrcholovej knihy návštev.

svatostefansky vystup vreten 004

Späť to bolo ešte horšie, viac šmykľavé, preto niektorí zvolili cestu naspäť smerom ku kaplnke na sedlo Medzi Vretne, a do obecného úradu v Radoli. Tu sa každý účastník od prezentoval a prevzal si pamätný list, magnetku, malý štamprlík s logom výstupu, a horúci čaj s malým rumom, deti lizatko. Potom na pivko do pohostinstva u D. Mičiana a na zábavu a tancovačku v pivárni u Kultána aj s muzikou. Bolo to perfektne pripravené. Ale aj rýchlo domov ešte na pekný večer.

svatostefansky vystup vreten 012

Aj tento rok sme vyhodnotili účastníkov podľa rôznych kritérií, kategórii a odovzdali sme im mimoriadne ceny, od čokolád až po šampanské.

  • Najmladší účastník: Belica Juraj - 5.r. KNM , Malík Benjamín 9.r. Nesluša, Balek Filip 9.r. KNM
  • Najskôr narodená účastníčka: Merkleová Olga – 75.r. KNM, Husarová Katka 74. - Sokol ŽA
  • Najstarší účastník: Šimún Janko – 90.r. Sokol ŽA, Kubík Ondrej - 81.r. - KNM, Baranek Ondrej – 76.r. KNM
  • Najvzdialenejší účastník.: Holandsko - rodina Macová , Fort M. - Jihlava, Kačan J. - Snina
  • Najpočetnejšia rodina: Cabuková 15 - členná , Macová 7 - čl.
  • Najvernejší účastník.: Janoš M. - Lopušné Pažite, zúčastnil sa na všetkých doterajších ročníkoch výstupu !!!

Sponzori: Na záver musím poďakovať, že toto podujatie podporili dlhodobí tradiční sponzori, bez ktorých by som to nedokázal na takejto úrovni usporiadať, veď je to jedna najpočetnejšia a najväčšia akcia na Kysuciach, takže im všetkým a všetci móóóócccc ďakujéééémmmééééé !!! : Sklenárstvo u Jakuba, obec Radoľa, Pohostinstvo u Mičiana, Drogéria Bona, Stavbyt Dubeň, Tlačiareň a papiernictvo Janošík, Piváreň u Kultána, K+K spol.s.r.o., Mestský úrad KNM, Zásek – občerstvenie na námestí, Hostinec u Pražačky, Hotel Kriváň, Helos cleaning s.r.o., Station PUB DOALL s.r.o.

Na záver chcem poďakovať aj pomocníkom, ktorí zapisovali, odpisovali, ulievali a varili čaj: Kameňovská M., Kurka P., Mazúr M., Kameňovský E., Peťková B., Ďuranová S.

Teodor Bráciník
Šport klub turistiky KNM

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: