oz chovamedomaAký dopad má pandémia Covid-19 na aktivity občianskeho združenia OZ Chováme doma, na chovateľský svet a zmenu v správaní spotrebiteľov? Prečítajte si v rozhovore s Františkom Staňom

Ako fungujete počas koronakrízy?

Súčasná pandémia Covid-19 ovplyvňuje aj aktivity neziskových organizácií, ako je naše občianske združenie. A to vo viacerých smeroch. Na jednej strane viaceré aktivity nemôžeme realizovať kvôli obmedzeniam pre zastavenie šírenia tohto vírusu. Na druhej strane strácame zdroje financovania.

Konkrétne, nad naším najvýznamnejším podujatím Chovateľský deň v skanzene: Deň slovenských plemien visí veľký otáznik. Podujatie bolo naplánované na 14. júla. Ako však dopadne v poradí už piaty ročník, je teraz ťažké povedať. Všetko bude závisieť od toho, či získame prostriedky na jeho financovanie a tiež od toho, kedy a ako sa uvoľnia opatrenia vlády. Kedy, v akom rozsahu a za akých podmienok sa takéto podujatia budú môcť organizovať.

Na čom, ale stále môžeme a aj pracujeme, je náš webový portál www.chovamedoma.sk, na ktorom prinášame aktuálne informácie a poradenstvo pre chovateľov, farmárov a gazdov. V tomto období pripravujeme mapu fariem a chovateľov. Radi by sme týmto oslovili farmárov, gazdov, ktorí by chceli na mape byť, aby nám poslali svoje základné informácie na adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Práve pri takýchto hraničných situáciách, človek mení svoje priority. Zvýšil sa dopyt po domácich potravinách, ako aj záujem o chov hospodárskych zvierat. Snáď nám to pomôže vrátiť späť pravú tvár dediny. Keď sa k domom s dokonalými trávnikmi dostane zopár sliepok, husí alebo ovečiek a susedia sa prestanú sťažovať na kikiríkanie, gáganie, či bľačanie, čo ku gazdovským dvorom patrí. Veď mnohí budeme chcieť domáce vajíčka, či zdravé mäso z domáceho chovu.

Je veľmi otázne, či staré štáty Európskej únie budú mať potrebné personálne kapacity na prácu v agrosektore, aby mohli exportovať do strednej a východnej Európy. Taktiež si myslím, že v takejto situácii sa budú držať hesla „bližšia košeľa ako kabát“.

chovatelsky den vychylovka


Môžeš uviesť nejaký konkrétny príklad zmeny v spotrebiteľskom správaní?

Jedným z príkladov sú chovatelia oviec, ktorí nedávno avizovali, že slovenskí spotrebitelia majú poslednú šancu kúpiť si slovenskú jahňacinu predtým, ako ju vykúpia zahraniční výkupcovia. Opatrenia súvisiace s koronavírusom napokon situáciu otočili a výkupcovia nekupovali tak, ako sa očakávalo. Najskôr kúpili doma, i keď drahšie, a až potom sa obzerali za hranicami. Práve s neistou situáciou dopadol záujem našich spotrebiteľov nad očakávania. Jahňatá kupovali tak, ako už dávno nie.


Vráťme sa naspät k aktivitám, ktorým sa venujete bez ohľadu na pandémiu koronavírusu...

Napriek obmedzeniam ďalej pracujeme na príprave publikácie o našich národných plemenách hospodárskych zvierat. Aj tu sa ukazuje dopad pandémie, napriek tomu však veríme, že knihu dotiahneme do úspešného konca. Najviac nás zasahuje strata zdrojov jej financovania. Väčšina veľkých inštitúcií bude zasiahnutá krízou, štátne orgány budú potrebovať nasmerovať peniaze na riešenie dopadu Covid-19, aj nadácie sa sústredia na riešenie problémov súvisiacich s pandémiou. Preto hľadáme všetky možnosti, ako ju dofinancovať. Zdroje takých malých občianskych združení, ako je naše, sú veľmi obmedzené. Ešte je tu stále možnosť poukázať nám dve percentá z dane, kde by sme chceli osloviť, čo najviac ľudí. Kvôli koronavírusu sa termín na ich poukázanie posunul na obdobie po pandémii. Konkrétne je potrebné tak urobiť do konca druhého kalendárneho mesiaca po skončení obdobia pandémie. Ak už ale máte potvrdenie od svojho zamestnávateľa, nemusíte to odkladať, môžete tak urobiť už aj teraz. Aspoň na to nezabudnete.


Ako zmenil Covid-19 chovateľov?

Vtáčia chrípka na začiatku roka a neskôr pandémia koronavírusu Covid-19 znemožnila chovateľom získať nový chovný materiál spoza hraníc. Navyše sa nekonajú ani chovateľské burzy a výstavy u nás doma. Chovatelia tak stratili väčšinu doteraz preferovaných možností, ako získať nový plemenný materiál.
Súčasná neľahká situácia nám tak dokázala, ako potrebné a dôležité je mať kvalitnú a širokú genetickú základňu doma. Aká dôležitá je podpora i zo strany štátu, aby sme boli v tejto oblasti sebestační. Nie vždy sa dá všetko doviezť spoza hraníc. V tejto súvislosti by som chcel vyzdvihnúť naše národné plemená. Tieto zvieratá sú prispôsobené našim podmienkam a väčšinou nenáročné na chov. Je ten najlepší čas ich ďalej rozmnožovať a podporovať.

Odpovedal František Staňo, chovateľ a riaditeľ občianskeho združenia OZ Chováme doma
autor: redakcia
foto: OZ Chováme doma

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: