css horelicaU jednej z pracovníčok Centra sociálnych služieb Horelica v Čadci sa potvrdila nákaza novým koronavírusom.

Vzhľadom na rastúci počet ochorení COVID-19 v kysuckom regióne preto župa obnovila prísne bezpečnostné opatrenia.

V piatok 26. júna boli testovaní všetci zamestnanci aj klienti CSS Horelica. Odbery priamo v zariadení zrealizovala mobilná odberová jednotka zriadená Žilinským samosprávnym krajom a Regionálnym úradom verejného zdravotníctva Žilina. U jednej pracovníčky sa nákaza potvrdila, o výsledkoch ďalších testov hovorí riaditeľka odboru sociálnych vecí Iveta Ďurišová: ,,Celkovo bolo otestovaných 163 osôb, z toho 65 zamestnancov a 98 klientov zariadenia. Výsledky testov sú našťastie negatívne.“

V CSS Horelica platí zákaz prijímania nových klientov do zariadenia. V zariadení je zabezpečená je zvýšená dezinfekcia spoločných priestorov (chodby, schodiská, výťahy, vstupné priestory, spoločenské miestnosti, vyšetrovne), pričom sa využívajú aj germicídne žiariče. Sleduje sa zdravotný stav klientov aj zamestnancov, dvakrát za deň sa meria teplota. V interiéri zariadenia naďalej platí povinnosť nosenia rúšok.

css horelica cadca

Župa obnovila protiepidemiologické opatrenia

V súvislosti so zhoršujúcou sa situáciou v regióne Kysúc obnovila Žilinská župa ďalšie bezpečnostné protiepidemiologické opatrenia. Županka Erika Jurinová informuje o situácii: ,,Mimoriadna situácia na Kysuciach nás prinútila opäť uzatvoriť naše zariadenia sociálnych služieb. Je to v záujme bezpečnosti a ochrany tých najzraniteľnejších. Až do odvolania preto platí zákaz návštev v zariadeniach v okresoch Čadca a Kysucké Nové Mesto. Dnes a zajtra nebudú otvorené ani stredné školy v okrese Čadca, riaditeľom sme odporučili odložiť odovzdávanie vysvedčení až na začiatok budúceho školského roka."

Aj kultúrne inštitúcie fungujú momentálne v obmedzenom režime (niektoré ešte z dôvodov rekonštrukcií). Žilinská župa na odporúčanie krízového štábu Okresného úradu Čadca rozhodla o dočasnom uzatvorení Kysuckej knižnice v Čadci od dnes 29. júna 2020. Uzatvorená pre verejnosť bude až do odvolania.


Kysucká nemocnica v Čadci je v pohotovosti

V pohotovosti je aj Kysucká nemocnica v Čadci, kam prichádzajú aj osoby s podozrením na ochorenie COVID-19. Až do odvolania platí zákaz návštev na lôžkových oddeleniach. Otestovaných bolo viac ako 60 zamestnancov nemocnice, výsledok mali negatívny. Na žiadosť regionálneho úradu verejného zdravotníctva bude počas nasledujúcich dvoch dní v utorok a stredu (30.6. a 1.7.) hromadné testovanie pred Kysuckou nemocnicou. Kapacita parkoviska bude obmedzená, nemocnica preto prosí o trpezlivosť.

Župa situáciu neustále sleduje a vyhodnocuje, pričom rešpektuje odporúčania hlavného hygienika.  

Žilinský samosprávny kraj

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: