distribucia ruskaŽSK postupne distribuuje ochranné pomôcky lekárom a agentúram domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Rúška a ďalšie ochranné pomôcky dodáva aj do zariadení sociálnych služieb.

Žilinský samosprávny kraj postupne dodáva ochranné pomôcky, ktoré dorazili zo Štátnych hmotných rezerv. Ide o chirurgické masky, ochranné rukavice a návleky, ktoré boli rozdelené všeobecným lekárom a pediatrom i agentúram domácej ošetrovateľskej starostlivosti.

O poskytnutí ochranných pomôcok hovorí županka Erika Jurinová: „Sústredili sme sa na to, aby sme ochrannými prostriedkami vybavili ľudí, bez ktorých by nebolo možné situáciu s novým koronavísurom zvládnuť a to sú naši zdravotníci. Žiaľ dodávka nepokrýva skutočné potreby. Žilinský samosprávny kraj aktívne pomáha pri zabezpečovaní ochranných pracovných prostriedkov. Snahou je vybaviť všetkých, ktorí ich potrebujú a k ním patria aj zamestnanci a obyvatelia zariadení sociálnych služieb a ďalší pracovníci župných zariadení. Do výroby rúšok sa zapojili tiež centrá sociálnych služieb a ja som im veľmi vďačná, že nám pomáhajú a robia, čo je v ich silách.“

Župa navyše zabezpečila aj dodanie rúšok vodičom vodičom prímestských autobusov a cestárom a pomáha taktiež aj s karanténnym ubytovaním pre zdravotníkov.

distribucia ruska v

Krajské nemocnice momentálne poskytujú bezodkladnú zdravotnú starostlivosť, všetky plánované operácie a ambulantné zákroky sú odložené. „Nemocnice máme pripravené, aby v prípade zhoršenej epidemiologickej situácie mali k dispozícií voľné lôžkové aj personálne kapacity. Pred nemocnicami a centrami zdravotnej starostlivosti sme vytvorili filtračné vstupy, aby sme pacientov s podozrením na nový koronavírus oddelili od ostatných pacientov a zdravotníckeho personálu a znížili riziko šírenia nákazy,“ informuje riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková.

ŽSK aktívne informuje o ochorení COVID 19 aj zavedením troch nových infoliniek. Dobrovoľníci z radov medikov na nich odpovedajú na otázky a poskytujú dôležité informácie. Ďalší dobrovoľníci pomáhajú pri monitoringu pacientov vo filtračných vstupoch do centier zdravotnej starostlivosti v pôsobnosti ŽSK.

Žilinská župa je pripravená poskytnúť stredoškolské internáty ako núdzové karanténne ubytovanie. K dispozícii je 770 lôžok na internátoch. Začínajú už slúžiť zdravotníkom, ktorí museli byť izolovaní a nechceli ohroziť svoje rodiny a ďalších.​

zdroj: ŽSK

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: