eva faktorova knihaBásne sú zmesou príbehov, ktoré zažila, počula a zdieľala s ľuďmi, ktorí jej ich zverili. Eva Faktorová hovorí o svojej básnickej prvotine.

Životné skúsenosti, skutočné príbehy ľudí a romantická duša je priam ideálna kombinácia prvkov, ktoré v našich mysliach vytvárajú predstavy a túžby. Hry myšlienok splietajú scenáre, naše podvedomie nás vťahuje do dejov, ktoré si upravujeme podľa našich predstáv, no ostávajú naďalej len v našich mysliach.

Umením je však toto všetko vložiť do veršov a napísať na papier, kde sa náš postoj na svet a nevypovedané myšlienky pretavujú do veršov so zmyslom a hlbokou výpovednou hodnotou. Toto všetko si uvedomujem po prečítaní zbierky básní, ktorú som dostala od Evy. Báseň v sebe totižto ukrýva niečo, čo nás má chytiť za srdce, čo nás má prinútiť premýšľať a hľadať vo veršoch seba, svoje tajné túžby.

faktorova knihaPrečo poézia? Je to spôsob výpovede ktorý vás najviac charakterizuje?

Mám veľmi rada, keď sa málo slovami podarí veľa vyjadriť. Ešte viac, ak sa slovo hudobne podfarbí, potom sa jeho zmysel znásobí. Vždy som to obdivovala. O to šťastnejšia som, že aj ku mne prišla inšpirácia touto formou.

S určitosťou vás môžeme zaradiť k autorkám súčasnej modernej poézie. Zbierka básní Podobnosť láske zaručená je vašou básnickou prvotinou. Čo vás inšpirovalo k jej napísaniu?

Nič romantické to nebolo. Ťažila ma situácia, ktorá ma obkolesila počas COVIDU. Veľmi ma zasiahlo, ako mnoho mojich známych umieralo a ja ťažko znášam lúčenie. Jasne som si uvedomila, že zajtrajšok sa nemusí týkať ani mňa. Z tej konečnosti mi vyplynulo, že treba jasne vyjadriť lásku blízkym, životu, sebe a nečakať s tým ani do zajtra. Tak sa mi raz na prechádzke vynoril prvý verš a vznikla báseň Plač vdovca podľa skutočnej udalosti.

Básne vo vašej knihe sú vašou osobnou skúsenosťou, alebo ste sa inšpirovali životmi ľudí vo vašom okolí, alebo práve skúsenosťami ktoré ste získali pri vašej práci, keďže je o vás známe že ste dlhé roky pracovali v manželskej poradni?

Platí všetko z toho, čo ste povedali. Básne sú zmesou príbehov, ktoré som zažila, počula, zdieľala s ľuďmi, ktorí mi ich zverili. Ale najmä sú výpoveďou o tom, ako ich zasiahli, čo robili s ich pocitmi, aké rany spôsobili, aké brázdy vyhĺbili.

zbierka basni faktorova eva

Keď som napísala prvú, bola som zvedavá, či sa objaví ďalšia, ale hlavne to, aká bude? Či vo mne nie je len zatvrdnutý smútok. Bol to aj pre mňa nepoznaný a objavný proces. S radosťou som bola účastná toho, že sa mi vynárali aj témy radostné, hravé a nádejné, ktoré sú prejavom lásky a života ako víťaza. Lebo také je moje základné presvedčenie.

Úplne autobiografická báseň, ktorá odráža len mňa samu, sa volá Čakám ťa leto.

V čom sú vaše básne iné? Čo nás presvedčí chcieť mať práve túto zbierku vo svojich rukách?

Doterajšie odozvy sa zhodujú v tom, že sú zrozumiteľné, odrážajú skutočný život a vraj sa ľahko čítajú, že čitateľ vie, „čo chcel básnik povedať“. Osobitne si cením, že muži hovoria, ako som trafila vyjadriť ich mužské pocity.

Plánujete pokračovať v umeleckej tvorbe?

Bola by som vďačná osudu, ak by mi znova prihral príležitosť opäť sa takto vyjadriť. Nenechala by som ju prepadnúť. Hovorí sa, že osudu treba napomôcť, preto mám preň pripravenú jednu báseň ako volavku. Tá sa do prvej zbierky nezmestila.

eva faktorova kniha podobnost laske zarucena 01

eva faktorova kniha podobnost laske zarucena 03

Kde si môžeme vašu knihu kúpiť?

Kniha je dostupná v obchodíku e&m-decor v Starej Bystrici, kde sa dá kúpiť na mieste, alebo online na eshope. Tomu, kto prijme pozvanie na uvedenie knihy do života v Kysuckej knižnici v Čadci dňa 23.3.2022 o 16.00 hodine ju v prípade záujmu predáme na mieste.

Ďakujem za rozhovor.

autor, foto: Monika Romaníková

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: