zimna zahrada kajanekAsi každý by chcel vlastniť zimnú záhradu. Pán Kajánek - výrobca zimných záhrad je veľkým zástancom dreva, ale ako hovorí: "drevo je materiál neobmedzených možnosti, len ho musíte skrotiť." Viac sa dozviete v našom rozhovore

 

Aké boli začiatky vášho podnikania? Z výrobcu okien ste sa postupne špecializovali na zimné záhrady.

Samotný prechod zo školstva do praxe resp. do podnikania je tak náročný, že je asi lepšie, keď človek nevie do čoho ide. Je to obrovský skok do tvrdej reality, do neznáma, ale v mojom prípade som mal podporu zabehnutého rodinného podniku. Nezačínal som od nuly. Z eurookien - prechod a špecializáciu na zimné záhrady bol taktiež pomerne náročný, nakoľko u zimných záhrad sa používajú už rôzne kombinácie materiálov, drevo, plech, nerez, krytiny rôzne druhy skiel a taktiež rôzne profesie. Nehovoriac o tom, že každá zimná záhrada je ATYP, čo vyžaduje individuálny prístup ku každej realizácii...


Zimná záhrada. Je to podľa vás luxusná špecialitka, alebo vaši klienti v tom hľadajú aj praktické stránky?

Každý zákazník hľadá v zimnej záhrade to, čo nemá, čo mu chýba… niektorí zákazníci požadujú oddychový a relaxačný priestor, iní zväčšenie interiérového priestoru, či reprezentačný obývací priestor alebo kanceláriu. Zimné záhrady majú rôzne využitie, samozrejme prevedenie a riešenie musí byť k tomu aj adekvátne prispôsobené, reprezentatívne a v TOP kvalite.

zimna zahrada kajanek 004

Slovensko vás spoznalo aj vďaka televíznemu príspevku. Myslím, že táto realizácia bola výnimočná. Aké boli ohlasy?

Samotný televízny príspevok poukazoval na možnosti presklení, resp. využitia zimných záhrad. Stretli sme sa s veľmi kladnou reakciou, dokonca ja po 2 rokoch si ľudia pamätajú tento príspevok, ale boli aj odporcovia presklenej zimnej záhrady. Sú aj zástancovia nepreskleného systému.
Samotná zimná záhrada bola aj pre nás, ako realizátora náročná a taktiež skúška postaviť úplne niečo iné - výnimočne. Konkrétne sa volila kombinácia presklenej strechy s krytinou, vzhľadom na pohyb slnka… Najpodstatnejšie u každej zimnej záhrady je to, aby objednávateľ bol spokojný, využíval zimnú záhradu počas celého roka a bola navrhnutá podľa jeho predstav.


peter kajanek Pred pár rokmi vašu firmu postihol požiar. Bolo ťažké vrátiť sa späť?

Samotný požiar bola pre nás obrovská tragédia, ktorá nás donútila prehodnocovať veci, nad ktorými ste nikdy neuvažovali a brali ste ich ako samozrejmosť. Každopádne si uvedomíte, že firmu netvoria stroje a haly, ale firmu tvoria ľudia v nej.

Z tohto dôvodu, je reštart omnoho jednoduchší, ak vás podržia zamestnanci a ľudia okolo vás či už je to rodina, alebo ľudia s ktorými spolupracujete. Mali sme zákazníkov, ktorí nám hneď po požiari telefonovali, s ponukou, že si na naše zimné záhrady počkajú aj 2 roky, kým sa nám podarí reštartovať firmu - nakoniec sme zimné záhrady dodali s 3-4 mesačným oneskorením.


Ste zástancom dreva. Prečo?

Drevo je materiál neobmedzených možnosti, len ho musíte „ skrotiť". Je to určite jeden z dôvodov prečo DREVO. Aj po zoťatí, je drevo stále „živé - naberá vlhkosť, z toho dôvodu pracuje, mení sa... Ale hlavným dôvodom je jeho variabilnosť a všestrannosť, ale musíte vedieť ako!

zimna zahrada kajanek 022 zimna zahrada kajanek 023


Z vašich záhrad poznať precíznosť. Máme na Kysuciach dosť zručných ľudí?

Od začiatku výroby zimných záhrad sme dbali na precíznosť, nakoľko sme presvedčený, že len kvalita u zimných záhrad je predajná a reprezentačná. Pri zimných záhradách nie je priestor na chyby, po 1 roku vás dobehnú. Z tohto dôvodu potrebujeme veľmi zručných ľudí, kde zaškolenie je veľmi dlhodobý proces, čo je u tohto typu práce nevýhodou a nájsť správnych, zručných Kysučanov je dnes pomerne náročné.


Aké sú vaše plány do budúcna?

Vytvoriť silnú značku a rezonujúce meno v segmente zimných záhrad. Ak sa zákazník rozhodne pre zimnú záhradu a bude požadovať TOP kvalitu, veríme, že firma Kajanek s.r.o naplní všetky jeho očakávania.

Pán Kajánek, ďakujem za rozhovor. Otázky kládol Peter Kolembus

Autor: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: