zima krasnoNeodmysliteľnou súčasťou zimných mesiacov je rozhodne bohatá snehová nádielka, ktorá však často komplikuje život v meste a prímestských častiach. O to, aby sneh a ľad čo najmenej ovplyvnili bežný život, sa musí postarať miestna samospráva.

 

Mesto Krásno nad Kysucou sa v predstihu pripravilo na zimnú údržbu ciest a chodníkov.


Podľa informácii z mesta: "V dostatočnom predstihu sme zabezpečili chemický a inertný posypový materiál na skládku, ktorá sa nachádza v areáli mestského podniku, ktorá je krytá, aby aj počas nepriaznivých poveternostných podmienok tento nezamrzol a bol k dispozícii.

Mestský podnik má na zimnú údržbu k dispozícii 4 traktory, pričom jeden z nich bol zakúpený v tomto roku a ďalší piaty máme objednaný, ktorý bude dodaný v najbližších týždňoch.
Ďalej používame pri úprave chodníkov UNC stroj a CATT242B a zimnú frézu na úpravu chodníkov ale aj na úpravu umelého ihriska. Ďalej sú k dispozícii dve ručné frézy na úpravu chodníkov a nákladné auto LIAZ na odvoz snehu a prípadne na rozvoj posypového materiálu. Taktiež 2 dodávkové autá na rozvoz posypového materiálu na chodníky do odľahlých mestských častí.
K tejto technike je k dispozícií 12 vodičov + 4 ľudia na obsluhu ručných fréz a ďalších 10 pracovníkov pri údržbe a ošetrovaní komunikácií, lavičiek, chodníkov, ktorí zabezpečujú ručné odstraňovanie snehu a zabezpečenie týchto chodníkov posypovým materiálom.
Keďže zabezpečujeme cca 80 km ciest + chodníky a parkoviská, nielen pre mesto aj niektorým subjektom, ktoré sídlia na území mesta. Pre predstavu dĺžka komunikácii je to ako cesta z Krásna nad Kysucou do Ružomberka."

 

Mesto je rozdelené na tri pásma:

 

  •  prvom pásme sú hlavné ulice a dôležité objekty, ako zdravotné stredisko, základné, materské, stredná škola, pošta, ktoré v prvom pásme sa upravujú ako prioritné cesty,
  •  v druhom pásme sú tie, ktoré nasledujú ako menej dôležité objekty a komunikácie,
  •  v treťom pásme sú riedko osídlené územia v Krásne a chatové oblasti.


"Najkritickejšie úseky sú práve osady nad Krásnom, kde už žije len niekoľko ľudí, prípadne sú vyľudnené a slúžia len na rekreáciu. Niekoľko kilometrová dostupnosť prevažne cez zalesnené, členité územie sa veľmi ťažko udržujú." vysvetľuje Alena Gavlasová zo sekretariátu mesta Krásna nad Kysucou

Autor: redakcia
Foto: archív mesta Krásno nad Kysucou

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: