lockdownNa rokovaní vlády bolo rozhodnuté o nových opatreniach. Sprísnenie nariadení nás čaká už v sobotu 19. decembra 2020.

Pôvodne mal zákaz vychádzania nastať 21. decembra, nakoniec ho vláda rozhodla inak a zmena sa posúva na skorší dátum. Zákaz začína platiť 19. decembra o 5:00 hodine ráno a platia z neho niektoré výnimky.
Zákaz by mal platiť do 10. januára 2020.

Aktuálnu epidemiologickú situáciu na Slovensku pred Vianocami označil minister za mimoriadne vážnu. Minister zdravotníctva Marek Krajči uvádza, že aj tento zákaz bude mať rôzne výnimky: „V tento deň sa zavrú všetky obchody s výnimkou tých, ktoré sú potrebné na zabezpečenie základných potrieb občanov Slovenskej republiky. Chcem apelovať, aby občania dodržiavali počas zákazu nariadenie a stretli sa maximálne s jednou ďalšou domácnosťou. Aby sa stretli maximálne dve domácnosti.“ Sviatky sú podľa slov ministra zdravotníctva nebezpečné pre šírenie vírusu najmä z dôvodu stretávania sa v domácnostiach.

Výnimky

  • Povolená bude cesta do zamestnania, na výkon podnikania či inej obdobnej činnosti. Vláda odporúča zamestnávateľom, aby všade, kde je to možné, nariadili prácu z domu.
  • Výnimkou bude aj cesta na nákup potravín, liekov, zdravotníckych prostriedkov, hygienického tovaru, krmív a potrieb pre zvieratá, starostlivosť o deti a domáce zvieratá.
  • Povolená bude tiež cesta na doplnenie pohonných látok, tlačovín, novín,
  • cesta do očnej optiky, poisťovne, banky, prípadne servisu bicyklov s tým, že by malo ísť o najbližšiu možnú prevádzku či predajňu,
  • platí takisto výnimka na cesty do zdravotníckych zariadení s cieľom neodkladnej zdravotnej starostlivosti, cesta do lekárne či testovania na koronavírus
  • výnimku zo zákazu majú mať aj sväté omše, o tom, či v danom regióne budú môcť byť kostoly otvorené a koľko v nich môže byť ľudí, majú rozhodnúť regionálni hygienici,
  • výnimku zo zákazu má aj cesta na krst, sobáš, pohreb,
  • povolené je tiež vycestovať v prípade zabezpečenia starostlivosti o blízku osobu, taktiež na cestu s dieťaťom za rodičom alebo osobou, ktorá má právo styku s dieťaťom,
  • na cestu klienta zariadenia sociálnych služieb, rodinného príslušníka alebo blízkej osoby klienta zariadenia sociálnych služieb do alebo z tohto zariadenia, ďalšou podmienkou je negatívny test na nový koronavírus.

Vždy by sa malo jednať o cestu do najbližšej predajne od miesta bydliska.

Všetky výnimky nájdete na stránkach ministerstva.

Ako to bude s nakupovaním? Výdajne miesta, pošta, zásielkovne bude možné navštíviť

Vzhľadom na skrátenú možnosť nakupovania v klasických obchodoch, vláda povolila aj výnimku, ktorá platí aj na cestu na výdajne miesto zásielkových obchodov a e-shopov. Prevádzka mu bude môcť tovar vydať pri pulte alebo inom obdobnom mieste.
Výnimka sa taktiež vzťahuje na cestu s cieľom kúpy živého vianočného stromčeka a rýb v exteriéri.

Návštevy počas Vianoc

Počas zákazu vychádzania sa domácnosti musia rozhodnúť, s ktorou ďalšou domácnosťou sa chcú stretávať počas celého obdobia platnosti zákazku vychádzania. Vytvoria si tzv. bublinu, so žiadnou inou domácnosťou by sa táto skupina nemala stretávať.

Návšteva rekreačnej nehnuteľnosti či hotela

Novinkou je bublina dvoch domácností, ktoré sa budú môcť stretávať - doma, ale aj na chate či v hoteli.
Výnimku bude aj individuálny šport a pobyt v prírode. Pozor na to, aby sa nevytvárali skupinky ľudí a dodržiavali sa všetky opatrenia. Cestu za účelom rekreácie členmi spoločnej domácnosti a inej zvolenej domácnosti je možné vykonať, takže pobyty na chatách a rekreačných zariadeniach budú môcť dve spoločné domácnosti realizovať.

Chcete sa dať otestovať?

 

autor: redakcia
foto: pixabay.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: