zakaz vychadzaniaNávšteva cintorínov v rámci Sviatku všetkých svätých nepatrí medzi výnimky zo zákazu vychádzania.

"Od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra platí na celom Slovensku zákaz vychádzania mimo bydliska. Samozrejme sú stanovené určité výnimky. Návšteva cintorínov však medzi výnimkami nie je, čiže platí, že aj na "dušičky" je potrebné zostať doma," informuje pplk. Ing. Denisa Bárdyová, hovorkyňa Oddelenia komunikácie a prevencie Prezídia PZ.

Polícia pokračuje v kontrolovaní dodržiavania opatrení

Polícia naďalej kontroluje dodržiavanie prijatých opatrení. V prípade zistenia ich porušenia rieši každý prípad individuálne. Sankcie taktiež zostávajú vo výške ako doteraz - v blokovom konaní do 1000 eur a v správnom konaní do 1659 eur (správne konanie rieši UVZ SR a okresné úrady).

"V súvislosti s predchádzajúcimi rokmi počas „dušičkového“ obdobia, nie je možné porovnať opatrenia, pretože aktuálna situácia je diametrálne odlišná. Vláda SR vyhlásila núdzový stav a zákaz vychádzania, opätovne si preto dovolíme apelovať na občanov, aby dôsledne dodržiavali opatrenia a v tomto náročnom období vzdali hold napríklad zapálením sviečky doma, určite ešte bude vhodnejšie obdobie na návštevu cintorínov," dodáva Denisa Bárdyová.

Na celoplošnom testovaní budú pomáhať tisícky policajtov

Na každom odbernom mieste bude prítomný minimálne jeden policajt. Na odberných miestach bude počas víkendu viac ako 11 tisíc policajtov a v pohotovosti ďalších viac ako 600 policajtov.

Denisa Bárdyová o testovaní hovorí: "Do víkendovej operácie „Spoločná zodpovednosť“ sme vyčlenili tisícky policajtov všetkých zložiek. Na odberných miestach budú zložky krajských riaditeľstiev Policajného zboru, pomáhať budú aj policajti cudzineckej polície, na odberových miestach „drive in“ (testovanie z auta) budú dopravní policajti, zásahové skupiny a poriadkoví policajti budú dohliadať na verejný poriadok.

V sobotu je pripravených pomáhať takmer 5600 policajtov všetkých zložiek a v nedeľu takmer 5700. V zálohe bude pripravených viac ako 300 policajtov na každý deň."

Počty odberových miest budú podľa podľa informácie z rezortu obrany ešte prehodnocované a presne špecifikované, takže sa môžu meniť. "Už teraz však môžeme skonštatovať, že na zabezpečenie celoplošného testovania je polícia pripravená," dodáva Denisa Bárdyová.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: