cadca okresny sudOkresnému súdu hrozí podľa návrhu novej súdnej mapy zánik. Proti návrhu sa chystá petícia aj protesty.

Okresný súd v Čadci nie je na novej súdnej mape, ktorú zhotovilo Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky. Dôvodom zmeny je hlavne špecializácia sudcov a sudkýň na jednotlivé právne oblasti a aby sa to umožnilo tak navrhuje ministerstvo zväčšiť obvody súdov. Výsledkom má byť väčší počet sudcov, z ktorých sa bude vyberať náhodným výberom. Podľa ministerky Márie Kolíkovej to má zabrániť aj korupcii.

V návrhu nie je Okresný súd v Čadci, najbližším by pre Kysučanov bol Okresný súd Žilina. S tým sa však do popredia dostáva otázka dopravy, keďže si vodiči musia takmer každý deň postáť v kolónach.

Zamestnanci súdu chystajú protest, pripájajú sa aj starostovia

Dnes 12.10.2021 zasadal ZMOK (Združenie miest a obcí Kysúc), na ktorom rokovali starostovia miest a obcí o zachovaní okresného súdu. Zajtra by sa mal konať protest pred okresných súdom o jeho zachovaní, protestovať budú zamestnanci súdu, mali by sa k nim pridať aj kysuckí starostovia.

Zverejnená je už aj petícia za zachovanie súdu v Čadci >>

Protest pred budovou okresného súdu

V stredu 13.10 od 12.30 hod. sa uskutoční protest pred okresným súdom o jeho zachovaní, protestovať budú zamestnanci súdu, pridáme sa aj my primátori a starostovia Kysúc. "Sme pobúrení, že o zámere zrušiť súd, ktorý je súčasťou Kysúc od roku 1859 sa dozvedáme len z médií a zo strany kompetentných orgánov s nami a predstaviteľmi regiónu Kysuce nikto túto vec neprejednal." uvádza primátor mesta Čadca Milan Gura.

Kolektív sudov OS Čadca vyjadruje svoj nesúhlas s návrhom

Kolektív sudcov OS Čadca pripravil Hromadnú pripomienku, kde opisuje, že s návrhom nesúhlasí: "Cieľom tohto návrhu zákona je zmena súdnych obvodov, ktorá bude mať zásadný vplyv aj na existenciu Okresného súd Čadca. S návrhom zákona tak, ako bol predložený do pripomienkového konania nesúhlasíme. Navrhujeme návrh zákona stiahnuť z legislatívneho procesu, podrobiť ho odbornej diskusii a každú navrhovanú zmenu predkladateľom vecne odôvodniť." uvádza sa v dokumente, ktorý je adresovaný Ministerstvu spravodlivosti Slovenskej republiky.

Jedným z argumentov je aj to, že: "Na základe uvedeného je zrejmé, že v porovnaní s ostatnými navrhovanými súdnymi obvodmi je novovytvorený obvod Okresného súdu Žilina 2 až 3 krát väčší, čo bude mať skôr opačný efekt, než ktorý očakáva MS SR. Nový obvod bude tvoriť až šesť okresov. Bude tak jediným z navrhovaných nových obvodov súdov, keďže ostatné navrhované obvody majú tvoriť maximálne štyri okresy.

Hromadná pripomienka verejnosti k návrhu zákona celé znenie >>

autor a foto: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: