darovanie krvi"Darujte časť seba a pomôžte všetkým, ktorí to potrebujú!" - vyzýva na darovanie krvi Erik Jančík, študent UK v Bratislave. Darcov vzhľadom na aktuálnu situáciu, žiaľ ubúda.  

Drahí čitatelia a čitateľky. Viem, znie to nemožne. Ako môžeme darovať časť seba, bez toho, aby nás to nejakým spôsobom neranilo? Odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá a mnoho z Vás ju už určite aj pozná. Jedná sa o darovanie krvi a darovanie krvných doštičiek.

erik jancikErik Jančík - Darovanie krvných doštičiek 14.01.2021 v Národnom onkologickom ústave. V súčasnosti, mnoho z nás žije v strachu, v strachu aj zo základných vecí, ktorými sú napríklad aj prechádzka, alebo nakupovanie potravín, bez toho, aby sme neprišli k ujme na zdraví. Avšak, nesmieme zabúdať na to, že existujú aj ľudia, ktorí nemajú také šťastie, ako niektorí z nás. Šťastie v tom, byť v súčasností zdravý a neodkázaný na pomoc od druhých. To sa netýka len zdravotných problémov zo súčasnej pandemickej situácie, ale všetkých iných zdravotných ťažkostí. Viem, pýtate sa, ako je možné, že niekoho zdravie záleží aj od nás, ostatných. Odpoveď môžete nájsť práve v darovaní krvi a krvných doštičiek.

Obmedzenia pri darovaní krvi

Na Slovensku je síce v súčasnosti mnoho tých, čo môžu darovať krv, avšak počty darcov v závislosti od aktuálnej pandemickej situácie, žiaľ, klesajú. Pokles darcov však nezapríčinili obmedzenia, ktoré stanovili kompetentní, pretože v každom okrese zvyčajne je miesto, kde je možnosť darovať krv. Priznávam, s darovaním krvných doštičiek je to však zložitejšie. Nie len proces darovania, ale aj výskyt miest, kde je možné darovať, je omnoho menší, ako v prípade darovania krvi. I napriek tomu pacienti, ktorí sú na to odkázaní, nedokážu čakať, pokiaľ pandémia pominie.

Z osobnej skúsenosti, ako aktívny darca krvi, ale aj krvných doštičiek môžem povedať len to, že zdravotníci, či už v Kysuckej nemocnici s poliklinikou v Čadci, Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline, alebo v Národnom onkologickom ústave urobia počas darovania všetko pre Vaše pohodlie a bezpečnosť. 

Preto Vás prosím, Darujte časť seba! a pomôžte všetkým, ktorí to potrebujú.

Všetky dostupné informácie nájdete aj na: http://www.ntssr.sk


autor: Erik Jančík
foto úvod: pixabay.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: