veza vysoka nad kysucouVo Vysokej nad Kysucou sa budú tešiť z novej siluety svojej obce. Kostol mal vyše 250 rokov provizórnu kupolu veže, teraz sa však ide naplniť pôvodná vízia predkov.

navrhovana podobaNavrhovana podoba z roku 1830

Už po postavení kostola boli kritické vyjadrenia k jej tvaru. V roku 1830 bol teda vypracovaný nákres novej veže a v roku 1833 došlo aj k oprave veže, avšak aj po nej zostala zakrytá pôvodným nevyhovujúcim provizóriom, ktoré je tam dodnes.
Po 250 rokoch by teda veža mohla dostať novú tvár, aby sa Chrám svätého Matúša vo Vysokej nad Kysucou zaskvel v plánovanej kráse.

Podľa informácie od pán starostu obce Mgr. Antona Varechu, práce už viac menej začali stavbou lešenia, ktorú realizujeme formou brigád pod dohľadom odbornej spôsobilej osoby, ktorou je pán Ľubomír Zelenka.

Lešenie k veži kostola sponzorskou formou zapožičala spoločnosť STAVOSPOL Turzovka.
Financovanie veže je realizované z príjmov farnosti a samozrejme z milodarov, ktoré vysočania už na výstavbu novej veže dávajú.

Plánovaný postup prác bol stanovený:
1. Stavba lešenia
2. Rozobratie a odstránenie starej veže pričom staré drevo, ktoré má viac ako 200 rokov chceme samozrejme zachovať a spôsob jeho využitie zatiaľ s pánom farárom nechávame v tajnosti :-)))
3. Po statickom posúdení vrchnej časti múra veže bude nasledovať jeho ošetrenie a výstavba nosného venca
4. na parkovisku pri kostole bude zhotovená nová veža, ktorá bude pokrytá medeným plechom
5. kríž bude taktiež z mede, avšak ošetrený patentovanou technológiou, čo znamená, že ostane stále lesklý a nepokryje ho patina
6. po požehnaní veže otcom biskupom a umiestnení dokumentov do súdka pod kríž veže príde Špeciálny žeriav, ktorý vežu vyzdvihne.

Práce a všetko podstatné by malo byť ukončené do konca mesiaca september.

veza vysoka nad kysucou

Malé porovnanie súčasný a budúci tvar veže:

veza vysoka kysuce

Starosta obce nám ešte zaslal dokument Mgr. Drahomíra Veličku, PhD. DEJINY FARNOSTI DO ROKU 1918, ktorý si môžete prečítať

K tejto obnove je priložená výzva pre veriacich:
Pomôžte nám dokončiť vzhľad veže tak, ako si ho predstavovali naši otcovia. Milodary môžete venovať pri mesačných zbierkach pre potreby farnosti priamov kostole, alebo poslať na farský účet: 
SK66 0900 0000 0050 3346 3645 VAŠE DARY, VEĽKÉ, ČI DROBNÉ, NECH ODPLATÍ PÁN STONÁSOBNE!

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: