policia kontrolyPolícia v nedeľu 2.10.2022 vo večerných hodinách zastavila 34-ročného muža, jazdil po ceste prvej triedy v obci Skalité.

34-ročný muž z okresu Čadca čelí obvineniu z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. V nedeľu 2.10.2022 vo večerných hodinách jazdil po ceste prvej triedy v obci Skalité. Zastavila ho policajná hliadka Obvodného oddelenia Policajného zboru Čadca.

"Počas kontroly sa  vodič podrobil dychovej skúške s pozitívnym výsledkom 1,14  mg/l (2,38 promile) alkoholu vo vydychovanom vzduchu. Policajti obvinenému mužovi obmedzili osobnú slobodu a zadržali vodičský preukaz. Poverený príslušník Policajného zboru skrátené vyšetrovanie skončil a spis predložil prokurátorovi s návrhom na podanie obžaloby na obvineného muža," uvádza mjr. Mgr. Kremeňová Gabriela z KRPZ.

V Žilinskom kraji odhalili 16 opitých vodičov v uplynulom týždni

Uplynulý týždeň odhalili policajti v Žilinskom kraji 16 vodičov motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu. Šesť s výsledkom pod 1 promile a u 10 bolo zistené požitie alkoholických nápojov nad 1 promile. U vodičov bol alkohol zistený vykonanými dychovými skúškami. Jeden vodič sa dychovej skúške na alkohol odmietol podrobiť. Dopravnú nehodu spôsobili štyria vodiči pod vplyvom alkoholu. Policajti zistili alkohol vykonanými dychovými skúškami aj u 15 vodičov nemotorových vozidiel.

Čo hrozí opitému šoférovi?

  • Od jedno promile - Priestupku sa vodič dopustí pri hodnote alkoholu do 0,48 mg/l (do 1 ‰). V takomto prípade môže policajt vodičovi zadržať vodičský preukaz, udeliť pokutu a prípad posunúť na správne konanie. Nezodpovedný vodič môže dostať zákaz šoférovania až na 3 roky. Po uplynutí trestu musí znovu absolvovať skúšky v autoškole.
  • Nad jedno promile - Trestného činu sa podľa Trestného zákona dopustí vodič, ktorého dychová skúška potvrdila prítomnosť alkoholu v krvi nad 1 ‰ (viac ako 0,48 mg/l) a vykonáva v stave vylučujúcom spôsobilosť zamestnanie alebo inú činnosť, pri ktorých by mohol ohroziť život alebo zdravie ľudí alebo spôsobiť značnú škodu na majetku.
  • Usmrtenie - Ak vodič spôsobí smrť, jedná sa už o trestný čin usmrtenia. Vodičovi, ktorý spôsobil smrť viacerých ľudí hrozí trest odňatia slobody od 7 do 12 rokov.

Polícia SR v príspevku na sociálnej sieti uvádza: "Podľa údajov BECEP sa nárast pravdepodobnosti dopravnej nehody zvyšuje s koncentráciou alkoholu v krvi. Pri 0,5 promile je u vodiča pravdepodobnosť dopravnej nehody o 100 % vyššia ako u vodiča, ktorý nepil. Pri 0,8 promile je pravdepodobnosť vyššia až o 400 %.

Tento rok sme prichytili viac ako 8000 vodičov s alkoholom v krvi, čo je výrazne viac ako vlani. Takmer štyritisíc z nich nafúkalo viac ako jedno promile, čo je trestný čin. V kontrolách budeme samozrejme pokračovať."

autor: redakcia
foto: Polícia SR

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: