testovanie cadca 002Počas uplynulého víkendu sa konalo ďalšie kolo testovanie, tentokrát len vo vybraných mestách a obciach. Aké sú výsledky na Kysuciach?

V priebehu uplynulého víkendu 21.11.-22.11.2020 prebiehalo na Slovensku ďalšie kolo testovania. Tentokrát sa konalo vo vybraných mestách a obciach, kde sa v poslednom kole testovania potvrdilo viac ako 1% nakazených.

V okrese Čadca sa testovalo v meste Čadca a obciach Klokočove, Skalitom, Novej Bystrici, Zborove nad Bystricu, Oščadnici, Staškove, Svrčinovci a Podvysokej. V okrese Kysucké Nové Mesto išlo o obce Lopušné Pažite, Radoľa, Rudina a Rudinská.

Výsledky testovania:

Čadca

V nedeľu sa na území mesta Čadca otestovalo 1546 ľudí, 30 z nich malo pozitívny test, čo predstavuje pozitivitu 1,94%.

Výsledky víkendového testovania – za dva dni počas dobrovoľného testovania sme v meste Čadca otestovali 3147 ľudí, 51 z nich malo pozitívny test, čo za víkend prestavuje až 1,62 %.

Klokočov

Na záver 3.kola testovania v rámci operácie Spoločná zodpovednosť v obci Klokočov prinášame celkové zhodnotenie.

Prípravy a informácie na testovania sme riešili tak povediac za pochodu a často krát sa situácia menila doslova z hodiny na hodinu. Celoplošné testovanie prišlo z nariadenia vlády a samospráva obce k nemu pristupovala, ako ku ktorejkoľvek zo svojich povinnosti, ktoré obec musí vykonávať každodenne. Podľa počtu otestovaných bolo o testovanie v Klokočove veľký záujem. Z pôvodného počtu 1717 obyvateľov, ktorým bolo odporúčané testovanie (hlavným kritériom bol vek od 10 do 65 rokov) sa v 1. kole dalo v Klokočove otestovať 1532 – z toho pozitívnych 69 osôb a v 2. kole 1417 občanov – z toho pozitívnych 15 osôb. Tu musíme upresniť, že sa u nás prišlo otestovať mnoho občanov z iných obcí. Nebolo v kompetencií odberových tímov, ani obce vylúčiť ich z testovania. Asi aj preto sme sa dostali po 2.kole s počtom pozitívnych nad 1% a tým pádom sa konalo aj ďalšie 3. kolo testovania. Počas tohto posledného víkendu sa prišlo otestovať celkom 381 z toho 12 bolo identifikovaných ako pozitívnych.

Výsledky testov, ale hovorili jasne, odhalili prípady pozitíve testovaných na vírus COVID-19, ktorí sa tak mohli - museli izolovať a tak zabrániť ďalšiemu šíreniu ochorenia. Takto to musíme brať a v tomto smere testovanie splnilo svoj účel. Stále je potrebné dodržiavať R. O. R. – rúško, odstupy, ruky!!!

Skalité

Celkovo sa testovania zúčastnilo 673 osôb (z toho 78 osôb z okolitých obcí). Celkom počet pozitívnych osôb 7 (z toho 2 osoby z inej obce). ĎAKUJEME všetkým zdravotníkom, dobrovoľným hasičom, zamestnancov obce, dobrovoľníkom, vojakom za hladký priebeh 3. kola testovania.

Staškov

V rámci tretieho kola celoplošného testovania v obci Staškov v dňoch 21.- 22.11. 2020 bolo otestovaných 568 ľudí, z toho bolo 116 s adresou mimo obce Staškov, z toho celkovo bolo 6 ľudí pozitívnych a z toho 1 s adresou mimo obce.

Svrčinovec

Tretie kolo testovania v našej obci prebehlo v dňoch 21.11. a 22.11.2020 a zúčastnilo sa ho celkom 504 osôb /z toho 103 cudzích/. Z celkového počtu 504 osôb bolo celkom 6 osôb pozitívnych /z toho 2 boli cudzí/. Celková miera pozitivity v našej obci bola 1,1%. Miera pozitivity našich spoluobčanov bola 1% /4 občania/.

Zborov nad Bystricou

Celkovo sa na testovaní zúčastnilo 297 občanov, 83 z nich boli občania s adresou mimo obce. Počet pozitívnych bol 5, z toho traja boli Zborovania. Miera pozitivity z testovania v obci bola 1,68 %, miera Zborovanov s pozitívnym nálezom bola 1,40 %.

autor: redakcia
foto: J. Cabadaj

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: