makovska strela vlakTrať Čadca – Makov prešiel na samoobslužný výpravný systém. Vo vlakoch nebude sprevádzajúci personál. Čo to znamená pre cestujúcich?

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) informuje cestujúcich, že trať Čadca – Makov (trať č. 128) bude od 1. júla 2021 zaradená do samoobslužného výpravného systému (SVS), t. j. vo vlakoch nebude sprevádzajúci personál.

Čo to znamená pre cestujúcich?

"Cestujúci je na týchto tratiach povinný do vlaku nastúpiť s už vopred zakúpeným cestovným lístkom a bezprostredne po nástupe si ho označiť v označovači. (okrem lístkov zakúpených na www.zssk.sk, v mobilnej aplikácii Ideme vlakom a vo forme SMS). Doklad sa stáva platným až po označení v označovači." informuje Eva Žgravčáková

Lístok je možné zakúpiť nasledovne:

  • v ktorejkoľvek pokladnici ZSSK - najbližšia pokladnica na trati č. 128: Čadca, Turzovka
  • na zssk.sk
  • v mobilnej aplikácii ZSSK Ideme vlakom

vo forme SMS na číslo 2255:

  • pre 60-minútový lístok za 2,50 € pošlite SMS s textom A
  • pre 20-minútový lístok za 1,30 € pošlite SMS s textom B

Na zastávkach, kde sa nenachádza pokladnica, si cestujúci môžu zakúpiť lístok vo vlaku u rušňovodiča, no len počas pobytu vlaku na zastávke:

  • 24-hodinový cestovný lístok v cene 2 € vo forme predtlačeného tlačiva,
    platí 24 hodín od označenia na opakované cesty oboma smermi na trati Čadca – Makov,

Cestujúcim s nárokom na bezplatnú prepravu (BP) rušňovodič nekontroluje preukaz, ani nevydáva CLBP. Cestujúci s nárokom na bezplatnú prepravu sa prepravujú na základe predloženia preukazu na bezplatnú prepravu. Cestujúci, ktorí počas cesty nebudú mať platný cestovný lístok, zaplatia cestovné z nástupnej, resp. z východovej stanice do cieľovej stanice a sankciu podľa Prepravného poriadku ZSSK.

Najvýhodnejšie preto je, ak si lístok vopred zakúpite buď na pokladni alebo napríklad cez zssk.sk, kedy cena je rádovo nižšia ako napríklad cez sms správu.

Prečítajte si aj: Železnice upresňujú: ceny lístkov sa nemenia

 

Autor: redakcia
Foto: Marek Langr

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: