liska vakcinaciaLetecká vakcinácia bude prebiehať aj v okresoch Čadca a Kysucké Nové Mesto. V apríli preto v lesoch zvýšte opatrnosť.

Od 17.4. do 5.5.2023 bude v Žilinskom kraji prebiehať jarná vakcinácia líšok proti besnote. Informáciu o to priniesla Štátna veterinárna a potravinová správa. Leteckou posádkou budú plošne umiestnené návnady LYSVULPEN, ktoré obsahujú modifikovaný oslabený vakcinačný kmeň besnoty SAD Bern.

"Ak narazíte na vakcinačnú návnadu, urýchlene opustite miesto nálezu z dôvodu minimalizácie pachovej stopy, ktorá by mohla líšku odradiť," uvádza ŠVPS.

Ako rozpoznáte návnadu?

ŠVPS upresňuje, že zmes je naplnená do plastikových toboliek (blistrov), ktoré sú obalené návnadovou hmotou. Návnada je čiernohnedej farby, guľatého alebo hranatého tvaru, pevnej konzistencie. Vakcinačné návnady sú v čase aplikácie v zmrazenom stave. Vyvarujte sa kontaktu s návnadou

"Pre človeka je vakcinačná návnada pri bežnom zaobchádzaní neškodná. Napriek tomu však prosíme, aby ste sa vakcinačných návnad nedotýkali, nezbierali ich a v čase vakcinácie nevodili do lesa psov. V prípade kontaktu očkovacej látky so sliznicou alebo čerstvým poranením je potrebné vyhľadať lekárske ošetrenie. Pri kontakte rúk s očkovacou látkou je potrebné si ruky dôkladne umyť mydlom, prípadne dezinfikovať," informuje ŠVPS.

Letecké pokladanie vakcín bude na území okresov: Žilina, Bytča, Kysucké Nové Mesto,Čadca, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín,  Liptovský Mikuláš a na území celého Prešovského kraja a Košického kraja.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: