opatreniaŽilinský samosprávny kraj sprísňuje opatrenia na ochranu najzraniteľnejších skupín - od dnes 5.10. platí plošný zákaz návštev, ambulantné služby budú taktiež zatvorené.

Krízový štáb ŽSK rozhodol vzhľadom na zhoršujúci sa vývoj epidemiologickej situácie v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 o zákaze návštev v interiéroch zariadení sociálnych služieb. V zariadeniach patriacich do červenej zóny platí zákaz aj vonku.

Nariadenie platí od dnes 5.10. do odvolania.

Riaditeľka odboru sociálnych vecí ŽSK Iveta Ďurišová o nariadení hovorí: ,,Rozumieme, že tieto opatrenia sa neprijímajú ľahko. Našou povinnosťou je však chrániť klientov týchto zariadení, ktorí patria k najrizikovejšej skupine. Týmto by sme chceli apelovať aj na rodinných príslušníkov, aby rešpektovali zákazy, pretože máme skúsenosti s tým, že sa domáhajú osobných návštev aj po príchode zo zahraničia. Vystavujú tým riziku nielen svojich blízkych, ale i celé zariadenie.“

opatrenia v

Zatvorené ambulantné služby

V priebehu niekoľkých dní bude nariadením aj zatváranie ambulantných služieb, zatiaľ je to v rovine odporúčania. V ambulantnej službe má župa aktuálne 230 prijímateľov sociálnej služby. Sú to prevažne mladí ľudia, ktorí bývajú s rodičmi. ,,Tak ako v prvej vlne pandémie, ponúkame týmto klientom možnosť poradenstva, prípadne terénnej služby (prechádzky s klientami apod.),“ dodala Ďurišová.

ŽSK začína s distribúciou rapid testov

Dnes začína ŽSK s distribúciou 8000 kusov rapid testov, ktoré získal zo Štátnych hmotných rezerv. Tie budú rozdelené pre všetkých poskytovateľov sociálnych služieb v kraji (krajských, obecných a neverejných) a budú určené pre prijímateľov a aj pre zamestnancov, ktorí zaznamenajú respiračné ochorenie, prípadne teplotu a kašeľ.

autor: redakcia
foto: Žilinský samosprávny kraj

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: