zachranar tureckoNa záchrannej výprave sa zúčastnil aj Kysučan - zať primátora Jozefa Grapu Jozef Nevedel, ktorý sa domov vrátil 12.2.2023.

Jedným zo záchranárov, ktorí sa vrátili z misie v Turecku bol aj Jozef Nevedel, hasič - záchranár zo záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru zo Žiliny. Aj on pomáhal hľadať a zachraňovať ľudí po ničivom zemetrasení. Na Slovensko sa vrátil v nedeľu 12.2.2023. Domov do Krásna sa mohol vrátiť včera 13.2.2023. Primátor včera uviedol: „Zatiaľ im robia nejaké vyšetrenia. Do karantény snáď nepôjdu, keďže si na letisku podávali ruky s premiérom, ministrom a štátnymi tajomníkmi.“

Je špeciálne vyškolený a vycvičený na záchranárske práce

Jozef Nevedel je jedným z mála, ktorí sú špeciálne vyškolení a vycvičení na takéto záchranárske práce. Na Slovensku máme takýchto odborníkov pravdepodobne len desať. Keď teda išlo o vyslanie do Turecka, tak cítil, že je to jeho povinnosť a ani chvíľu neváhal. „Posielal nám videá, ktoré sa na verejnosť ani nedostali. Najväčší strach sme mali z toho, aby sa na nich sutiny nezosypali, keď sa prekopali dovnútra, aby odtiaľ vytiahli človeka,“ hovoril primátor.

O tom, že išlo o psychicky náročnú misiu povedal J. Grapa: „Museli robiť aj ťažké rozhodnutia. Napríklad, keď našli živého malého chlapca, na ktorom bol mŕtvy otec. Nevedeli ho však vytiahnuť. Nakoniec miestni usúdili, že mu, bohužiaľ, nie je pomoci. Museli by mu odrezať nohy a aj tak by neprežil. To bol asi najhorší zážitok, ktorý nám opisoval."

zachranar turecko 1

Podmienky sa pre záchranárov neustále zhoršovali – krátil sa im čas na záchranu, pracovali vyše 20 hodín denne. Miestni obyvatelia boli stále agresívnejší, pretože chceli záchranu svojich rodinných príslušníkov, ktorí boli uviaznutí a volali o pomoc. „Bolo to hrozné, keď nám to takto opisoval. Všetci sme už boli radi a šťastní, keď nám volal z letiska, že idú domov. Napriek tomu sme z neho cítili, že je roztrpčený z toho, že nedokázali pomôcť všetkým,“ uviedol Jozef Grapa.

Syn ho vítal najskôr cez obrazovku

Trojročný syn J. Nevedela najskôr vítal svojho otca cez televíznu obrazovku. „Takto náš vnuk vítal svojho otca po príchode zo záchrannej misie z Turecka. Aspoň cez obrazovku, lebo nevedno kedy príde domov z karantény. Som rád, že pomohol zachrániť niekoľko ľudských životov,“ opisoval J. Grapa. Celá rodina si vydýchla, keď sa vrátil naspäť na Slovensko.

zachranar turecko

Záchranárov na letisku privítal premiér Eduard Heger, aj minister vnútra Roman Mikulec a uviedli, že sa podarilo zachrániť 12 osôb. Veliteľ jednotky Igor Žiak povedal: „Náš tím bol zložený z 5 horských záchranárov a 10 hasičov, išli do toho dobrovoľne. Majú skúsenosti s takýmito zásahmi, avšak turecká misia bol krst ohňom. Nič, čo sme sa naučili na cvičisku, na tomto bojisku neplatilo, museli sme zabudnúť na všetky štandardné postupy,"

autor: redakcia
foto: HZS, Facebook Jozef Grapa

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: