kovacstvo kysuce 2Kysucké múzeum v Čadci si na nedeľu 1. septembra 2019 pripravilo prezentačné podujatie s názvom „Remeslo má zlaté dno - kováčstvo“.

Medzi drevenicami, ktoré môžete nájsť v Skanzene Vychylovka v Novej Bystrici je aj Kováčska vyhňa v usadlosti Do Poništa. Je pamiatkou na kováčsku tvorbu, ktorej sa Kysučania venovali v minulosti a doteraz patrí k vychýreným umeniam.

kovacstvo kysuce 1Záujemcov o toto remeslo pozývame v nedeľu 1. septembra 2019 do Skanzenu Vychylovka, kde si od 11:00 hod. môžu pozrieť prácu majstrov kováčov z Kysúc a zo Stredného odborného učilišťa strojníckeho z Kysuckého Nového Mesta. Prezentácia sa bude konať pri objekte Do Rybov. Súčasťou programu je aj vystúpenie Ľudovej hudby Vladka Tomčalu zo Starej Bystrice o 13:30 hod.

Mgr. Pavol Markech, etnológ pracujúci v Kysuckom múzeu v Čadci o kováčstve na Kysuciach hovorí: "Samostatné väčšie a menšie kováčske dielne vznikali s osadami, obcami. S ich rozvojom sa rozvíjalo aj kováčstvo a rástol počet kováčskych dielní. Väčší kováči pôsobili v obecných centrách, dielne boli pri hradských cestách a ich križovatkách, aby pokrývali obchod a spotrebu náradia rôzneho druhu, podkúvali kone, vyrábali vozové súčasti, atď. Menšie kováčske dielne vznikali v priestore okolitých vzdialenejších osád pre lokálnu spotrebu."

Kováčstvo úzko súviselo s poľnohospodárstvom a spracovaním dreva, preto sa jeho rozvojom vyvíjala aj štruktúra obce a remesiel. Nielen kováčstvo, ale aj iné povolania sa v rodinách dedili z pokolenia na pokolenie.

kovacstvo kysuce 3

Význam kováčstva je podľa p. Markecha priam neoceniteľný: "Kováčstvo, toto náročné a krásne remeslo je súčasťou dávnych čias a to, že pretrvalo v rôznych formách podnes, svedčí o jeho stáročnom zásadnom význame pre život a rozvoj každého spoločenstva. Bez kováčskych výrobkov by nedošlo k tak zásadnému rozvoju vtedajšieho hospodárstva, prepravy tovaru, celkovo obchodu a spoločenskému rozvoju. Kováčsky remeselný fortieľ pretrval a pretavil sa do rôznych tvarov, foriem a funkcií, ktoré zjednodušujú, či spríjemňujú, skrášľujú náš život a priestor okolo nás. Môžeme len dúfať, že mnohorakosť obrazu kováčstva takto pretrvá aj pre ďalšie generácie."

kovaci plagat

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: