radostka 008V obci Radôstka si obyvatelia zvolili novú starostku, stala sa ňou Simona Lutišanová Matejčíková. Aké sú jej plány v obci?

Kandidovali ste na pozíciu starostky ako jedna z najmladších kandidátov na Kysuciach (pozn.: kandidovala ako 26-ročná). Vyhrali ste voľby s náskokom a získali post starostky obce. Je to pre vás zaväzujúce?

Určite, samozrejme. Človek teraz nechce tých ľudí v žiadnom prípade sklamať a chce im ukázať, čo všetko chce pre obec robiť, zveľaďovať ju a ďalej rozvíjať.

U vás je možno výhodou, že ste bola doteraz pracovníčkou na obecnom úrade. Beriete ako výhodu, že viete ako úrad funguje?

Určite to beriem ako výhodu, ale post starostky je úplne niečo iné ako keď som bola zamestnanec obce. Bude to aj pre mňa úplne iný pohľad na veci a dianie v obci, keď budem musieť všetko viesť a za všetko niesť zodpovednosť. Určite viem, že niektoré rozhodnutia budú také, že nie všetko sa bude ľuďom páčiť, aj keď si myslím, že neskôr nás budú hodnotiť podľa skutkov a najmä výsledkov.

Veľa vecí sa v Radôstke urobilo. Máte peknú cyklotrasu, cesty, kanalizáciu... Máte predstavu, víziu aká by mohla byť Radôstka o 4 roky? Čo podľa vás ľudia teraz potrebujú?

Z môjho pohľadu bude treba určite pokračovať v rozpracovaných projektoch. Napríklad teraz je to rozpracované námestie. Ďalej máme veľký projekt protipovodňovej ochrany. Tu ešte stále prebieha proces verejného obstarávania. Do budúcna je mojou víziou aj starostlivosť o zeleň, kosenie, upratovanie a zveľaďovanie obce. Určite to zahŕňa aj rozvoj odpadového hospodárstva. Radi by sme spravili niečo aj pre najmenších, možno nejaké detské ihriská. Samozrejme sa budeme zapájať a organizovať rôzne kultúrne podujatia. Taktiež zvýšiť pokrytie internetu v našej obci a posilniť mobilnú sieť. Ďalšou obrovskou víziou pre mňa je zatvorená škola, budova je zrekonštruovaná a je jej škoda. Určite chcem určitým spôsobom využiť tieto priestory.

Zanedbané okolie je problémom celých Kysúc. Nie všetko vlastní obec, sú to hlavne súkromné pozemky, ktoré sú často neudržiavané. Dá sa to nejako riešiť?

Určite to budem nejako riešiť. Aj keď rozpočet v obci je obmedzený, budeme hľadať možnosti, ako to celé zrealizovať. Budeme hľadať v spolupráci s úradom práce cez rôzne žiadosti a programy EÚ. Chcem sa snažiť zapájať do diania aj zložky ako hasičov, futbalistov, folklóristov či šachistov do rôznych brigád a podobne. Taktiež mi je veľmi nápomocná moja rodina, priatelia aj známi. Je to ale na každom z nás.

Z pohľadu turistického ruchu je Radôstka akousi spojnicou medzi Starou Bystricou a Terchovou. Má v tomto smere Radôstka čo ponúknuť?

radostka 008

 radostka 002

 radostka 010

 radostka 003

Určite áno. Ako som už spomínala, dominantou je krásny kostol, ktorý dostal a j viaceré ocenenia za architektúru. Taktiež je tu cyklotrasa, ktorá spája obce Bystrickej doliny a mesto Krásno... Vedie naprieč celou Bystrickou dolinou. Čiže v lete skvelá cyklistika, v zimnom období bežkárske trasy.

Máte tu ešte niečo také menej známe, čo by bolo možno z pohľadu turistiky pre ľudí zaujímavé, prípadne chcete niečo nové vybudovať?

Tu sa skôr musíme postarať už o vytvorené miesta ako napríklad ihriská a športový areál.

radostka 007

Ale máme tu peknú časť obce Krasotín a Ďuricovia, ktorú by sme chceli viac sprístupniť ľuďom. Sú tam veľmi pekné a nepoznané zákutia.

Čo by ste chceli svojim občanom odkázať?

Určite je to pre mňa obrovský záväzok, obrovská zodpovednosť, ale viem, že spoločne budeme vedieť naďalej rozvíjať a zveľaďovať našu obec. Je to o spolupráci starostu, poslancov, taktiež spolupráci s okolitými obcami Mikroregiónu Bystrická dolina a MAS Bystrická dolina. No a samozrejme obyvateľmi obce. Taktiež obrovské ĎAKUJEM patrí môjmu manželovi a rodičom, ktorí sú pri mne vždy a sú mi nápomocní pri všetkých situáciach, ktoré momentálne prežívam a sú mi obrovskou oporou.

Ďakujeme za rozhovor

zhováral sa Peter Kolembus

Foto: obec Radôstka

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: