Prípravné práce na prebudove lesa na objekte Polom by mali byť dokončené v polovici roka 2020.

Národné lesnícke centrum – Lesnícky výskumný ústav Zvolen (NLC – LVÚ Zvolen) bude realizovať výnimočný projekt - bude ním ním prebudova lesa na objekte Polom. Projekt sa bude realizovať v rámci projektu cezhraničnej spolupráce Interreg SK-CZ, jeho celý názov je „Obnova biodiverzity a ekosystémových služieb klimatickou zmenou ohrozených lesov regiónu Beskýd (BESKYDY)“.

Ide o pilotný projekt prebudovy, ktorá bude súčasťou Výskumno-demonštračného objektu Kysuce, zriadeného v roku 2010 Národným lesníckym centrom, podnikom LESY SR, š.p. a Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Samotným objektom je komplex hospodárskych lesov v štátnom vlastníctve s výmerou 290 hektárov, bezprostredne susediaci s prírodnou rezerváciou Veľký Polom v Moravsko-sliezskych Beskydách.

Prečo ste si vybrali práve túto lokalitu?

"Lokalita je jedinečná bezprostredným susedstvom prírodnej rezervácie Veľký Polom hospodárskymi lesmi, čo umožňuje skúmať a porovnávať výsledky pôsobenia prírodných procesov a aktívneho manažmentu na vývoj lesov. Aj preto bola zaradená do Výskumno-demonštračného objektu Kysuce (VDO Kysuce), ktorý existuje už 10 rokov. Založenie pilotného objektu prebudovy lesa je jednou z viacerých poloprevádzkových výskumných aktivít realizovaných na tomto objekte. Objekt Polom leží na česko-slovenskej štátnej hranici, a je dobre prístupný turistickou infraštruktúrou z obidvoch strán hranice, čo je pre projekt Interreg, z ktorého je táto aktivita financovaná, takisto dôležité." upresnil nám Ing. Ladislav Kulla

Čo si od tohto projektu sľubujete?

Konkrétne na pilotnom objekte prebudovy lesa Polom chceme ukázať, ako je možné pomerne zásadným spôsobom zmeniť tradičné spôsoby hospodárenia v lesoch na prírode blízke hospodárenie tak, aby bol les pestrejší, odolnejší v podmienkach zmeny klímy, a pritom naďalej produkoval drevo a poskytoval ostatné verejnoprospešné funkcie - ekosystémové služby. V širšom kontexte projektu Interreg BESDKYDY analyzujeme možné dopady zmeny klímy na lesy širšieho regiónu Beskýd, vymedzeného CHKO Kysuce na slovenskej, a CHKO Beskydy na českej strane hranice. Analyzujeme dopady viacerých klimatických scenárov a rôznych spôsobov manažmentu lesov na ich produkciu, viazanie uhlíka, biodiverzitu, rekreačnú, či ekonomickú hodnotu. Výsledky by mali pomôcť miestnym vlastníkom lesa a lesníkom voliť tie správne postupy pri formovaní budúcich lesov, aby sa vyhli problémom ktoré v nich vidíme teraz.

Aké zmeny my, ako bežní občania uvidíme?

"Priamo na objekte Polom budú prvé výsledky vzorovo uplatňovaných postupov prebudovy lesa na prírode blízke hospodárenie viditeľné za päť až desať rokov, čo je na dlhodobý životný a produkčný cyklus lesa pomerne krátka doba. Ďalšie výsledky riešenia projektu BESKYDY ponúkneme v druhej polovici tohto roka. Bude to voľne dostupná webmapová aplikácia "Lesy Beskýd a zmena klímy", ktorá užívateľsky jednoduchým a názorným spôsobom priblíži prognózy stavu lesov a pravdepodobný dopad rôznych spôsobov manažmentu na ich vývoj v záujmovej oblasti od roku 2020 do roku 2080. Tretím zásadným výstupom bude "Plán adaptácie lesov Beskýd na zmenu klímy", ktorý aj na základe analýzy preferencií rôznych záujmových skupín v danom regióne, navrhne konkrétne opatrenia ako s lesmi a lesnou krajinou Beskýd, teda aj Kysúc, ďalej nakladať" dodáva Ing. Ladislav Kulla

 

Cieľ a blízke hospodárenie

lesy beskydyUkážka cieľového stavu prírode blízkeho lesa v podmienkach Beskýd "Prebudova lesa na objekte Polom bude zameraná na zmenu doterajšieho hospodárenia, ktorého výsledkom sú síce vysoko produktívne, ale zmenou klímy silne ohrozené rovnoveké smrekové lesy. Doterajšie hospodárenie sa mení na prírode blízke hospodárenie, ktorého výsledkom bude zmiešaný, rôznoveký a ekologicky stabilnejší prírode blízky les smreka, buka a jedle. Navrhnutý systém prebudovy je flexibilný a schopný nasmerovať akýkoľvek porast ku konečnému cieľu, bez ohľadu na to či je dosiahnuteľný za 10 alebo 50 i viac rokov," uvádza Ján Lichý z Referátu komunikácie a marketingu Národného lesníckeho centra.


Výnimočnosť prebudovy na objekte Polom

"Osobitosťou prebudovy na objekte Polom je fakt, že sa uskutočňuje v smrekových lesoch zasiahnutých aktuálne silnou vlnou odumierania v dôsledku pôsobenia škodlivých činiteľov, najmä vetra a podkôrneho hmyzu, vyvolanou zmenou klímy. Okrem priamej prebudovy súčasnej generácie lesa, ktorá sa vykoná podporou zmladenia, vnášaním chýbajúcich drevín (buk a jedľa) podsadbami a postupným štruktúrovaním porastu, sú naprojektované aj alternatívne spôsoby prebudovy cez následnú generáciu lesa v rozpadajúcich sa porastoch a prebudovy výchovou v mladých porastoch," hovorí Ján Lichý o špecifickosti projektu.

pilotny projekt polom

Pre objekt Polom sa na rozdiel od klasického programu starostlivosti o lesy, ktorý sa vyhotovuje pre les vekových tried vypracoval projekt prebudovy priamo v systéme lesa hrúbkových tried, navrhnutý je podľa najnovších výsledkov výskumu na NLC. "Systém hrúbkových tried nevytvára uniformné porasty rovnakého veku, ale rôznoveké, viacetážové alebo mozaikové prírode blízke lesy, ktoré opisuje a riadi prostredníctvom zaradenia stromov do hrúbkových tried," objasňuje Ján Lichý.

Pri vypracovaní pilotného projektu prebudovy sa navyše využili postupy optimalizácie riadenia ťažby na báze tzv. maticových modelov prechodu. Práve tieto modely dokážu simulovať rast, obnovu a mortalitu drevín v interakcii s výnosovosťou ťažbových operácií v konkrétnych podmienkach, pričom sa vychádza z údajov zistených prevádzkovou inventarizáciou lesa. Do maticových modelov sa inovatívne zahrnuli aj náklady vnášania chýbajúcich drevín podsadbami a dopĺňaním na holinách. Výsledkom testovania týchto nových postupov v praxi má byť potom nový expertný systém prebudovy lesa, ktorý by bol využiteľný aj v iných podmienkach Slovenska.

  • Národné lesnícke centrum
    Národné lesnícke centrum – Lesnícky výskumný ústav Zvolen sa zameriava na rozvoj aplikovaného lesníckeho výskumu v oblasti pestovania, ochrany, ekológie a manažmentu lesa, lesníckej ekonomiky a politiky. Ide o štátom zriadenú príspevkovú organizáciu, ktorá organizačne podlieha Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky a metodicky ju usmerňuje Sekcia lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV SR. V nasledujúcich rokoch plánuje rozšírenie svojho zamerania výskumu na oblasť energetického využitia drevnej biomasy, biotechnológií a inteligentných technológií spracovania dreva a agrolesníckych systémov.

autor: redakcia
foto: Národné lesnícke centrum

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.