nove ambulancia zskNová ambulancia patrí k celkovo šiestim, ktoré chce Žilinská župa zriadiť v kraji. Šiesti mladí doktori dostanú od župy dotáciu.

Obyvatelia Kysuckého Nového Mesta budú môcť využívať služby novej zubnej ambulancie. Žilinský kraj sa rozhodol dotovať šiestich mladých lekárov, ktorí sa zaviazali, že budú na obdobie šiestich rokov viesť svoje ambulancie v kraji. Ide o praktických lekárov a špecialistov, ktorí v kraji chýbajú.

Žilinská župa medzi nich rozdelila celkovo 150 000 eur. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti považuje kraj za jednu z najdôležitejších kompetencií, preto ako prvý spomedzi všetkých krajov spustil vlastný dotačný program s cieľom podporiť mladých lekárov.

Poskytovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti nie je samozrejmosťou v odľahlejších regiónoch, v niektorých oblastiach navyše chýbajú špecialisti. Županka Erika Jurinová o dotačnom programe hovorí: "Aj preto sme sa ako vôbec prvý kraj rozhodli spustiť vlastné dotačné programy na stabilizáciu lekárov a sestier. Finančne podporíme tých, ktorí sa rozhodli prevádzkovať svoje ambulancie v oblastiach a špecializáciách, kde je nedostatok lekárov.“

Okrem zubnej ambulancie v Kysuckom Novom Meste vznikne aj zubná ambulancia v Oravskom Lesnom, v Bytči sa otvorí ambulancia klinickej imunológie a alergológie, v Martine endokrinologická ambulancia, v Liptovskom Mikuláši angiologická ambulancia a v Liptovskom Hrádku pribudne ambulancia všeobecného lekára.

nove ambulancia zsk 1

Prostriedky majú slúžiť na zabezpečenie materiálno-technického vybavenia ambulancie, to totiž býva pre začínajúceho lekára častokrát finančne náročné. Pomoc od župy by im takto mala pomôcť a uľahčiť začiatok pôsobenia. Od nových ambulancii župa očakáva kratšie čakacie doby na vyšetrenie a najmä dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

,,Uvedomujeme si, že problém s chýbajúcimi lekármi teraz nekončí. Medzi obyvateľmi je naďalej dopyt po všeobecných lekároch, neurológoch, ako aj iných špecialistoch. Je preto v našom záujme pokračovať a verím, že vďaka rozbehnutým motivačným programom odboru zdravotníctva ŽSK sa nám podarí zabezpečiť potrebnú zdravotnú starostlivosť pre obyvateľov nášho kraja,“ dodala županka Erika Jurinová.

autor: redakcia
foto: Žilinský samosprávny kraj

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: